'Státní výtržnictví!' komentuje akce USA proti ruským diplomatickým zařízením náměstek Rjabkov

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v pondělí označil počínání amerických úřadů vůči ruským diplomatickým zařízením ve Spojených státech za „státní výtržnictví", na které bude Rusko reagovat. „Hanebným skutkem bylo prohledání našich objektů: generálního konzulátu v San Franciscu, obchodního zastoupení ve Washingtonu a odbočky obchodního zastoupení v New Yorku," řekl Rjabkov novinářům.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský konzulát v San Franciscu | Foto: Stephen Lam | Zdroj: Reuters

Rjabkov dále prohlásil, že americká strana se snaží prohledání ruských diplomatických misí zamaskovat slovy jako obhlídka či inspekce.

„Dříve jsme se nesetkávali s tak dalekosáhlými pokusy o porušení základních norem mezinárodního práva," postěžoval si ruský diplomat. „Momentálně máme co do činění s projevy docela úchylného počínání v politickém smyslu." Američané podle něj zašli příliš daleko, pokud jde o vyvyšování se nad jiné země.

Postup USA považujeme za zábor, oznámilo Rusko. Chce zpět diplomatické objekty

Číst článek

Moskva s odvetou nebude spěchat, i kvůli tomu, že je těžké představit si, jaká by měla být náležitá odpověď „výtržníkům". Avšak nakonec „tuto reakci najdeme", přislíbil Rjabkov. Pro odvetu je podle něj „mnoho možností", avšak Rusové se nechtějí snížit k nedůstojnému počínání druhé strany, aby neklesli do „diplomatické džungle".

Zmíněné ruské diplomatické mise v San Franciscu, Washingtonu a New Yorku Američané nařídili Rusům uzavřít minulý týden v odplatě za omezení personálu amerických zastupitelských úřadů v Rusku, což zase představovalo ruskou odplatu za americké sankce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme