Státní zakázky jen pro uvědomělé firmy. Korupce je v Turecku všudypřítomná

Během vlády konzervativní strany AKP v Turecku se ekonomika zvedla. A mluvilo se dokonce o novém ekonomickém tygru na Bosporu. V poslední době ale brzdí ekonomický zázrak všudypřítomná korupce. K velkým zakázkám se dostávají jen firmy spřízněné s vládní stranou. Platí to prý zejména ve stavebnictví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Turecku, vlajky Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP)

Volby v Turecku, vlajky Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) | Foto: Klára Stejskalová

V Istanbulu panuje čilý stavební ruch. „Země mnoho investovala a stále investuje do infrastruktury, do rozvoje metra, stavby třetího letiště v Istanbulu, stavby třetího mostu v Istanbulu a dalších monstrózních projektů,“ říká Alena Yardagül, která pracuje pro Česko-tureckou obchodní komoru.

Právě nad těmito obřími zakázkami se vznáší podezření z rozsáhlé korupce. „Četla jsem o případech, kdy některé firmy, které mají blízko k vládnoucí straně, dostaly zajímavé zakázky,“ zmiňuje paní Yardagül.

Přehrát

00:00 / 00:00

Korupce v Turecku nabrala v posledních letech vlády strany AKP na obrátkách. V Istanbulu natočila reportáž Klára Stejskalová

Can Demirci pracuje ve velké stavební firmě. Její jméno nechce uvádět. O praktikách, které panují nejen ve stavebnictví, se tu raději nahlas nemluví.

„Teď se tady staví most a na stavbě se podílejí čtyři firmy a všechny jsou blízké AKP. A samozřejmě jsou sponzory AKP. Podobně to je s výstavbou nového letiště,“ tvrdí.

„ Něco se musí změnit. Erdogan nemůže zůstat vlastníkem této země. “

Firmy, které na tento systém nepřistoupily, se dostávají do stále větších problémů. Nejenže se nedostanou ke státním zakázkám, ale prezident Erdogan je často během mítinků napadal jako zaprodance západu, špiony a podobně.

Velký korupční skandál, kdy mezi zadrženými skončili i synové tří ministrů vlády AKP, vyšuměl do ztracena. A zaběhnutá praxe podle Demirciho funguje dál.

„AKP chce mít veškerý byznys pod kontrolou. Zavedli tu systém, ve kterém firmu, která jim nejde na ruku, dostanou například na daňové úniky. Systém daní je tu tak složitý, že i na nejvzornější firmu vždy něco najdou,“ přibližuje tamní situaci.

Turecký prezident Erdogan otevřeně podporuje vládní AKP, které léta předsedal | Foto: Reuters

„I proto jsem v jejich obchodní organizaci. S AKP sice vnitřně nesouhlasím, ale stačí od času říct, že Erdogan je můj vůdce, můj oblíbenec.“

Can Demirci dříve Erdogana velmi obdivoval. Teď straně AKP hlas nedal. Svým obchodním parterům by to však nepřiznal.

„Takže je jasné, že takhle to nemůže pokračovat. Něco se musí změnit. Erdogan nemůže zůstat vlastníkem této země. Zatím to funguje tak, že když chceš dělat dobrý byznys, musíš být v AKP,“ uzavírá Can Demirci.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme