Státní zaměstnanci v Belgii stávkují proti důchodové reformě

Belgie se potýká s masivní stávkou státních zaměstnanců, jejímž důvodem je chystaná reforma penzijního systému. Zastavily se všechny vlaky, v Bruselu přestala fungovat městská doprava. Stávka se má dotknout i leteckého provozu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brusel

Brusel | Foto: Fotobanka Free Foto

Zavřené zůstanou úřady, pošty i obecní sportovní a kulturní zařízení. Hasiči a policie budou zajišťovat nezbytně nutnou službu.

Zvýšení důchodového věku a zpřísnění podmínek pro předčasné odchody do penze jsou hlavními důvody, proč odbory vyhlásily čtyřiadvacetihodinovou stávku veřejného sektoru. Chtějí tak protestovat, že je podle jejich vyjádření vláda premiéra Di Rupa postavila před hotovou věc.

Od středečního večera proto zavládl klid na belgických železnicích. Zastavil se i provoz rychlovlaků Thalys do Francie, Nizozemska a Německa a Eurostar do Londýna.

Letiště Zaventem radí cestujícím do Bruselu a z něj, aby se informovali u leteckých společností, jestli jejich spoj letí. Do stávky vstoupily i veřejnoprávní rozhlas a televize jak ve Valonsku, tak ve Vlámsku.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme