Státníci EU dál hledají kompromis podoby euroústavy

Posledních pár hodin mají dnes nejvyšší politikové členských zemí Evropské unie na to, aby překonali zbývající překážky a shodli se na textu historicky první euroústavy. Dokument, podle kterého má žít pětadvacítka států, se rodí už několik let. První pokus ústavu schválit loni v prosinci zkrachoval. Na právě probíhajícím summitu v Bruselu jsou vyhlídky výrazně lepší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská ústava

Evropská ústava | Zdroj: ČTK

Spory přetrvávají, ale nejsou nepřekonatelné, tak vidí situaci Bertie Ahern, jehož země momentálně unii řídí. Dnes předložil svým kolegům nejnovější kompromisní návrh. Největší překážkou je stále otázka vlivu jednotlivých zemí při hlasování v jedné z klíčových institucí - Radě ministrů.

Atmosféra je ale veskrze pozitivní, optimistické signály vysílá například Paříž a také náš ministr zahraničí Cyril Svoboda, který věří, že prosincový kolaps se nebude opakovat. "Luxus dvojí nedohody si nemůžeme dovolit. Důležité je se dohodnout, protože kompromis je společný slib, to není ostuda," říká Svoboda.

Česká republika patří k iniciátorům jednoho kompromisního projektu, který podle ní zajišťuje zájmy velkých i malých zemí. Spočívá v tom, že by se v EU rozhodovalo hlasy 58 procent zemí, kde žije 65 procent obyvatel. Rozhodnutí by však nemohlo zablokovat méně než pět zemí, bez ohledu na počet jejich obyvatel.

Stín na dnešní jednání nicméně vrhá včerejší průběh rozhovorů o novém šéfovi Evropské komise. Až do pozdní noci evropští lídři u večeře řešili, kdo by mohl být nástupcem Romana Prodiho. Že to není snadné, potvrzuje premiér Vladimír Špidla. Jak připomíná, jde o stěžejní unijní post. "Je to rozhodnutí na pět let, tak není divu, že se váhá."

Evropská rada uvažovala hlavně o dvou adeptech. Jedním z nich je belgický premiér Guy Verhofstadt, druhým Brit, komisař pro vnější záležitosti a bývalý guvernér Hongkongu Chris Patten. Ani jeden ale zatím nezískal potřebnou podporu, a tak se bude ještě dnes v rozhovorech pokračovat.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme