Státníci EU jmenovali předsedou Evropské komise Barrosa

V čele evropské exekutivy stane portugalský premiér Jose Manuel Durao Barroso. Jeho nominaci stvrdili na summitu v Bruselu hlavy států a vlád evropské pětadvacítky. Na konci června ji musí schválit Evropský parlament. Barroso je kompromisním kandidátem na úřad předsedy Evropské komise, k němuž se dospělo po intenzivních vyjednáváních. Ve funkci vystřídá Itala Romana Prodiho, jehož mandát vyprší 31. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso | Zdroj: ČTK

Lisabonský rodák Barroso studoval práva a později přednášel na univerzitách, například ve Washingtonu. Má za sebou zkušenost coby šéf diplomacie a poslední dva roky je premiérem. Kariéra tohoto středopravicového politika teď má pokračovat v Bruselu. Lídři pětadvacítky už před summitem slíbili, že budou Barrosa akceptovat.

Vyhovuje Velké Británii i dalším zastáncům zásahu v Iráku, protože Bushův postup sám podporoval. Právě z toho důvodu k němu měli výhrady Němci a Francouzi, které svou pozicí Barroso vloni rozladil. Nakonec ale i Chirac se Schröderem na toto jméno kývli. Obě země se ovšem netají tím, že výměnou za svůj souhlas budou chtít v budoucí Evropské komisi obsadit stěžejní ekonomická portfolia.

Schröder pěvně věří, že nově nominovaný předseda Evropské komise je přesvědčeným a dynamickým Evropanem. "Velice jasně dal najevo, že se mu nejedná jen o prosté rozšíření unie, ale také o integraci, a proto myslím, že musí dostat šanci," uvedl Schröder. Přes nesouhlas opozice staronovým členem EK za Německo bude Günter Verheugen, oznámil už dříve kancléř.

Irský premiér Bertie Ahern, jehož země do 30. června unii předsedá, vyjádřil přesvědčení, že Barroso bude dobrým reformátorem komise a že odvede dobrou práci. Označilo ho za velmi inteligentní, velmi pracovitou a velmi silnou osobnost. Spokojenost s výběrem nového šéfa dal najevo i britský premiér Tony Blair.

Český premiér Vladimír Špidla uvedl, že čerstvě jmenovaný předseda Česku vyhovuje. "Ze všech hledisek je to osoba, kterou považujeme za kompetentní," řekl. Barrosovou výhodou je podle Špidly to, že nepochází z velké země a zároveň že prošel během svého života širokým politickým spektrem od levice až po umírněnou pravici.

Na jmenování Barrosa se shoduje i Polsko. Portugalský premiér reprezentuje podle premiéra Marka Belky polskou vizi Evropy jak v otázkách vnitrounijních, tak ohledně místa Evropy ve světové politice. Pro Polsko má význam i to, že Barroso je představitelem nevelké země a nereprezentuje žádného z evropských gigantů.

Belka uvedl, že bude tvrdě bojovat o post místopředsedkyně komise pro polskou komisařku Danutu Hübnerovou. Popřel ale, že by místo pro ni bylo polskou cenou za vyslovení podpory Barrosovi.

Nejvyšší představitelé zemí EU dnes rovněž navrhli Španěla Javiera Solanu jako budoucího prvního ministra zahraničí EU. Jednašedesátiletý socialista, který zastává funkci vysokého představitele pro zahraniční politiku EU, se stane šéfdiplomatem, až bude ratifikována ústava unie. Současně s tím zaujme funkci místopředsedy komise.

Nominace Solany je součástí širší dohody členských zemí o osobě Barrosa jako šéfa Evropské komise. Francie s Německem nejprve prosazovaly na místo budoucího předsedy komise belgického premiéra Guy Verhofstadta. Británie však návrh odmítla kvůli Verhofstadtově vizi federalistické EU. Paříž a Berlín poté nesouhlasily s nynějším komisařem pro vnější záležitosti Britem Chrisem Pattenem.

Sám Barroso až dnes odpoledne prohlásil, že nabídku na prestižní unijní post přijímá. Jeho plánovaný odchod do Bruselu přitom vyvolal v Portugalsku vládní krizi, kterou tamní politici intenzivně řeší. Opoziční socialisté volají po předčasných volbách. Jestli ale proběhnou, není zatím jasné.

Pavel Novák, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme