Státy EU a Evropský parlament hledají kompromis o maximální délce pracovní doby

Evropský parlament začal dohodovací řízení s radou ministrů členských států Unie o maximální délce pracovní doby. Loni v prosinci totiž parlament neschválil směrnici, která umožňovala sjednat i delší pracovní dobu než maximálně 48 hodin týdně. Na ní se přitom po několikaletém jednání shodly členské země. Teď musejí hledat kompromis s europoslanci nanovo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky před Evropským parlamentem

Vlajky před Evropským parlamentem | Foto: Magdaléna Trusinová

Neshody mezi radou ministrů členských zemí a Evropským parlamentem panují hlavně v otázce takzvaných Opt-outů. Tedy výjimek z maximální délky týdenní pracovní doby, kterých by se mohly dovolávat členské státy.

Evropský parlament chce, aby se tyto doložky neúčasti států na plnění směrnice zcela zrušily do 3 let od vstupu nové direktivy v platnost.

S Radou ministrů se také parlament neshodl v pojetí pracovní pohotovosti. Europoslanci chtějí, aby se započítávala do pracovní doby, i když jde o takzvanou pohotovost neaktivní, kdy je zaměstnanec připraven doma přijet na výzvu zaměstnavatele do práce.

Řešení vleklých neshod mají obě strany najít právě v dohodovacím řízení.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme