Státy EU se dohodly na unijních reformách do roku 2009

Do roku 2009 má Evropská unie dosáhnout "nového společného základu". To je hlavní poselství takzvané Berlínské deklarace, kterou mají v neděli přijmout účastníci slavnostního unijního summitu v německé metropoli. Na poslední chvíli se Německu podařilo zajistit souhlas České republiky, které se samotný text ani způsob vyjednávání dokumentu nelíbily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky států Evropské Unie | Foto: AFP

Šéfové států a vlád se dohodli na provedení unijních reforem do roku 2009. Tak interpretují některá německá média podporu Berlínské deklarace ze strany všech 27 členských zemí. Česko i další státy jsou spokojeny s tím, že v Berlínské deklaraci nakonec chybí "výbušný" výraz evropská ústava. V souvislosti s rokem 2009 se podle zdroje z německého předsednictví použila formulace "nový společný základ".

Česká strana už dopředu signalizovala, že rok 2009 považuje za nezávazné datum. Hostitelka vrcholné schůzky, německá kancléřka Angela Merkelová, dnes na poslední chvíli rozptylovala přetrvávající pochybnosti v telefonickém rozhovoru s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem. V tiskovém prohlášením ale prezident své výhrady k přípravě Berlínské deklarace znovu zopakoval.

Dokument podle něj "nevznikl jako skutečný společný produkt 27 členských zemí". Malá transparentnost při vyjednávání třístránkového textu ovšem nevadila jen Čechům nebo Nizozemcům, ale taky německým opozičním stranám. Své rozpaky dali najevo liberálové a postkomunisté pak dokonce přišli s vlastní alternativní deklarací. Není stále jasné, kdo sporný text podepíše. Nejpravděpodobnější je varianta se třemi předsedy hlavních unijních institucí. Zdroj z německého předsednictví ale nevyloučil, že text nepodepíše vůbec nikdo.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme