Státy EU se neshodly na postoji k návrhu na povinné přijímání uprchlíků

Návrh na povinné přijímání uprchlíků ze Středomoří stále rozděluje země Evropské unie. Evropská komise chce, aby si státy osmadvacítky rozdělily 40 000 uprchlíků, kteří připluli do Itálie a Řecka. Jsou to lidé, kterým v jejich zemích často hrozí smrt. Česko by tak mělo přijmout asi 1320 migrantů. Praha to na dnešní schůzce jednoznačně odmítla, stejně jako Slovensko. Přidaly se k nim i další země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italské úřady si neví rady s přílivem uprchlíků

Italské úřady si neví rady s přílivem uprchlíků | Zdroj: Reuters

Jak řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, s povinným přijímáním imigrantů nesouhlasí ani Polsko, Rumunsko, Bulharsko, pobaltské státy, Španělsko a Maďarsko.

Česko podle ministra Milana Chovance (ČSSD) ale neodmítá pomoc zemím, které nápor uprchlíků zasáhl nejvíc. „Nezazněl názor, že by neměla být solidarita a pomoc s evropskými partnery.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko na schůzce ministrů vnitra zemí EU opět odmítlo povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Schůzku sledoval zpravodaj Ondřej Houska

Česko chce pomáhat například finančně, Itálii třeba nabídlo 900 tisíc eur. Zároveň chce, aby kvóty pro přijímání uprchlíků byly jen dobrovolné.

„To není o tom, že jsme se uzavřeli a nechceme pomáhat. To není pravda. Akorát prostě nechceme 'automat', to je celé,“ zdůraznil ministr Chovanec.

To ocenil německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Podle něj země střední a východní Evropy poprvé nevyloučily alespoň to, že by část uprchlíků přijaly dobrovolně.

Povinné kvóty na přijímání imigrantů podporují například Němci, Italové nebo Rakušané. O návrhu tak příští týden rozhodnou na summitu v Bruselu lídři zemí Unie.

Čeští představitelé při odmítání povinných kvót argumentují hlavně tím, že v praxi by stejně nefungovaly, protože migranti mají zájem dostat se do Německa, Švédska či jiných zemí, a v Česku by zůstat nechtěli. Po získání azylu by prý z Česka stejně odešli dál.

Kvóty by podle českých politiků také ve společnosti posílily xenofobní a populistické síly, které se vůči cizincům vymezují.

Uprchlíci, které mají přijmout jednotlivé země EU | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme