Státy Evropské unie vyšlou do Libanonu asi sedm tisíc vojáků

Ministři zahraničí Evropské unie se v Bruselu dohodli na podobě účasti jednotlivých evropských zemí v mezinárodní mírové misi Spojených národů. Schůzky se účastnil také generální tajemník OSN Kofi Annan, který dal svým partnerům záruky ohledně mandátu modrých přileb. Ty budou moci střílet v sebeobraně a na obranu civilistů anebo odzbrojit ilegálně ozbrojené osoby. Evropa se bude na kontingentu podílet více než z poloviny. Všech patnáct tisíc vojáků jednotek UNIFIL by mělo být v krizovém regionu rozmístěno do třech měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský voják jednotek UNIFIL | Foto: AFP

Kofi Annan odjíždí z Bruselu spokojen. Evropská unie se stane páteří jednotek UNIFIL. Do mise vyšle asi sedm tisíc vojáků, zhruba polovinu z celkového počtu. Všechny jednotky by měly být na místě do dvou až tří měsíců. Misi bude do února příštího roku velet Francie, poté ji vystřídá Itálie. Ta je také největším přispěvovatelem.

Na Blízký východ vyšle až tři tisíce mužů, vyrazit by mohli už v úterý. Francie poskytne 2000, Španělsko 1200 a Polsko 500 vojáků. V menších počtech přispějí i další státy. Německo se kvůli nacistické minulosti nechce vměšovat do záležitostí Izraele, proto do oblasti pošle místo bojových jednotek jen lodě na kontrolu pobřežních vod.

Británie, která se zase silně angažuje v Iráku, zajistí kromě plavidel i průzkumné letouny. Účast v jednotkách UNIFIL v budoucnosti nevylučuje ani Česko. Musí o ni rozhodnout ale až nová vláda.

Barbora Šámalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme