Státy G8 chtějí pomoci zemědělcům v chudých zemích k soběstačnosti

Dvacet miliard dolarů přislíbili na závěr summitu v italské Aquile představitelé zemí skupiny G8 na boj proti hladu. Větší pozornost se musí do budoucna soustředit na samotné zemědělce v zemích třetího světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit G8

Summit G8 | Foto: G8 Website (ANSA)

Zejména Spojené státy a Japonsko razí novou strategii, podle níž je třeba v zemích třetího světa zajistit větší produkci a více potravin z vlastních zdrojů. " Účelem pomoci musí být vytvořit takové podmínky, aby už nebylo potřeba dalších prostředků. Pomoci lidem stát se soběstačnými poskytnout rodinám řádný životní standard," řekl americký prezident Barack Obama. Zvýšení produkce malých rolníků by mělo podle zástupců USA a Japonska dlouhodobý pozitivní dopad na boj proti hladu ve světě a mohlo by přispět i k poklesu přistěhovalectví do vyspělých zemí.

Během summitu se stále hlasitěji mluvilo o tom, že současný formát skupiny G8 už se přežil a je třeba jej nějakým způsobem zreformovat. Hostitel, italský premiér Silvio Berlusconi, si však průběh setkání pochvaloval. Jednání označil za velký úspěch. Největší radost mu udělala pozornost, a to i finanční, věnovaná samotnému města Aquila, které v dubnu postihlo ničivé zemětřesení, jež ho takřka srovnalo se zemí.

Zasedání skupiny G8 se letos odehrálo bez větších protestů. Doprovázely jej pouze menší demonstrativní akce ekologických aktivistů.

Také americký prezident Barack Obama si výsledky, kterých se podařilo na summitu G8 dosáhnout,velmi pochvaloval. Nejvíc byl spokojen s tím, že se zemím G8 podařilo dosáhnout hned několika cílů: "Za prvé jsme se všichni shodli, že musíme pokračovat v obnově ekonomického růstu a reformovat naše národní a mezinárodní regulatorní systémy. Za druhé jsme dosáhli dohody o ukončení šíření jaderných zbraní, což nás posouvá blíže k dlouhodobému cíli, a sice světu bez jaderných zbraní. A za třetí jsme udělali významný krok zaměřený na klimatické změny. Země G8 se dohodly, že do roku 2050 zredukují své emise o 80% a budou spolupracovat s ostatními státy aby snížily globální emise na polovinu," shrnul výsledky summitu Obama.

Klára Stejskalová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme