Státy G8 pomohou Africe

Představitelé sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska se dohodli na pomoci Africe. Na summitu ve Skotsku odsouhlasili nový plán, který obsahuje společný boj proti chudobě, nemocem a konfliktům na nejchudším kontinentě. Jak uvedl britský premiér Tony Blair, shodli se i na konkrétní částce, která je určena na zlepšení celkové situace v afrických zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush a T. Blair | Zdroj: ČTK

"Navýšení pomoci o 50 miliard dolarů, možné vytvoření nových obchodních dohod, zrušení dluhů nejchudších států, všeobecný přístup k lékařské pomoci. Zavazujeme se tím také k vytvoření nových mírových jednotek v Africe a současně žádáme představitele tamních zemí, aby se zavázali k demokracii a vládě zákona. Všechna tato opatření nezmění svět hned zítra, je to začátek, ne konec," uvedl Tony Blair.

Vystoupení premiéra sledovaly v největším sále pro tiskové konference stovky novinářů a nyní začíná hodnocení summitu G8. Značná pozornost se soustředí jak na pomoc Africe, tak na klimatické změny. Například nátlakové skupiny Přátelé Země a Greenpeace vyjádřily zklamání nad výsledky vrcholné schůzky.

Mluvčí Greenpeace sice vzdal premiéru Blairovi hold za to, že klimatické změny uvedl na pořad jednání summitu, ale dodal, že mezinárodní pospolitost ve věcech globálního oteplování přešlapuje na místě. A mluvčí Přátel Země prohlásil, že na dohodách uzavřených ve skotském Gleneagles není vůbec nic nového.

Milan Kocourek, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme