Státy na pobřeží Severního moře zvládají obrovskou bouři bez větších potíží

Bez vážnějších potíží zatím zvládají státy na pobřeží Severního moře obrovskou bouři. Vděčí za to účinným protipovodňovým hrázím a systému včasného varování a evakuace. Z východoanglických hrabství evakuovali tisíce obyvatel pobřežních oblastí. Norské úřady evakuovaly řadu těžních plošin v pobřežním šelfu. Němci zastavili lodní dopravu na Východofríské ostrovy. Nizozemsko vůbec poprvé použilo své gigantické protipovodňové zábrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená část Hamburku | Zdroj: ČTK

Jak vypadá situace na nizozemském pobřeží, vpodvečer popsala spolupracovnice Českého rozhlasu Martina Mašíková: Zuří liják, doprovázený krupobitím a poryvy vichřice. Platí stav ohrožení a experti provádějí protipovodňové akce. V rizikových oblastech zapojili cisterny, které v případě rozbouřené mořské hladiny uzavřou přístup vody na pevninu.

Celé nizozemské pobřeží obsadily speciální hlídky, které kontrolují situaci a dohlížejí na to, zda jsou hráze stále dostatečně zpevněné. Nejvíce ohrožena je jižní provincie Zeeland. Hasiči tam obyvatelstvo hromadně zásobují pytli s pískem, kterými lidé obstavují své domy. Smůlu mají cestující na amsterdamském letišti Schiphol. Kvůli extrémnímu počasí mají lety mnohahodinová zpoždění či jsou dokonce úplně zrušeny.

Martina Mašíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme