Státy Perského zálivu stahují své pozorovatele ze Sýrie

Státy Perského zálivu se stahují z pozorovatelské mise Ligy arabských států. Jejich pozorovatelé oznámili, že nechtějí být "falešnými svědky zločinů proti civilistům". Při násilnostech proti opozici prezidenta Bašára Asada zemřelo od loňského roku podle údajů Organizace spojených národů přes pět tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozorovatelé Ligy arabských států sledují demonstraci v Sýrii | Zdroj: Reuters

Rada pro spolupráci v Perském zálivu následuje Saúdskou Arábii, která už své zástupce z pozorovatelské mise Ligy arabských států v Sýrii stáhla. Důvodem tohoto kroku byl podle saudských emisarů neúspěch mise, která k ukončení násilí v Sýrii zatím nepomohla. Damašek prý totiž doporučení pozorovatelů ignoruje.

Samotná Liga arabských států se chce ještě dnes o dalším setrvání pozorovatelů poradit a svolává schůzku velvyslanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi ve vysílání Rádia Česko

Představitelé Ligy už vyzvali syrského prezidenta Bašára Asada, aby předal moc viceprezidentovi, který by pomohl se založením vlády Národní jednoty. Damašek to odmítá s tím, že jde o vměšování do vnitřních syrských záležitostí a snahu o narušení suverenity země.

Česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi připomněla, že mise sama o sobě represe zastavit nemůže. Počet zabitých se prý ale v průběhu působení pozorovatelů Ligy snížil.

Vladimír Kroc, Zdenka Turková, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme