Stav raněných z autobusu v Chorvatsku se zlepšuje. V nemocnici si vzájemně pomáhají

V nemocnicích v chorvatském Záhřebu a Gospiči zůstává posledních šest českých turistek, které se zranily při sobotní nehodě českého autobusu na dálnici k moři. Jejich zdravotní stav se postupně zlepšuje a navzájem si pomáhají. Některé z nich by už zítra mohly sanitky převézt do Česka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Mácová a Eva Kellerová v nemocnici v Gospiči

Hana Mácová a Eva Kellerová v nemocnici v Gospiči | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Zdravotní stav několika žen ještě neumožňuje jejich převoz do našich nemocnic, potvrdil Českému rozhlasu velvyslanec v Chorvatsku Karel Kuhnel: „V Gospiči máme ještě 4 pacientky, z toho dvě leží na jednotce intenzivní péče. Mají zranění končetin, vnitřní zranění, zranění žeber.“

Do Brna zřejmě už zítra odjede paní Hana Mácová, která leží v chorvatské nemocnici s poraněním hlavy, krční páteře a rukou.

„Spala jsem, takže si pamatuji jen, že jsem přišla k vědomí a měla jsem pocit, že jsem něčím zasypaná. Snažila jsem se to odtlačit, sice to pružilo, ale nešlo to. Pak jsem upadla do bezvědomí,“ popisuje okamžiky při nehodě autobusu.

„Teď se cítím mnohem líp než před dvěma dny. Je to dobré,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ještě šest českých turistů zůstává po sobotní nehodě autobusu v chorvatských nemocnicích. Co pro ně bylo kromě havárie a následků nejtěžší? Zeptal se jich zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

O paní Mácovou se stará kromě lékařů a sestřiček Eva Kellerová, lehce zraněná spolucestující z autobusu.

„Zůstala jsem tady jen z toho důvodu, že mám tady mámu na jednotce intenzivní péče. Má zlomená žebra a poraněnou slezinu. Má hematom, takže se čeká na alespoň částečné vstřebání, aby byla schopná transportu,“ vysvětluje.

„Snažím se být aspoň něco platná, když už tady jsem a dopadla jsem při nehodě tak dobře,“ dodává.

„Dělá tady dobrou vílu. Já jsem ztratila telefon, nedomluvím se tady. Takže díky Evičce nejsem odkázaná jen na personál, který mi nerozumí,“ říká paní Mácová.

Právě komunikace s lékaři a sestrami byl podle obou žen ten hlavní problém. „Pokud můžu říct nějaký praktický výstup tady z toho, aby to třeba pomohlo jiným. Nehoda se může stát vždycky. Zvládli to tady naprosto perfektně. Všechno probíhalo rychle. Ale nejhorší pro ty lidi asi je, když nemají telefon a neznají řeč, nerozumí lékařům a lékaři zase jim. Takže pokud by tady okamžitě mohl být někdo, kdo bude překládat, tak by to bylo skvělé. Tady to chybělo,“ říká Eva Kellerová.

Probudilo mě drhnutí o svodidlo, vzpomíná zraněný turista z českého autobusu

Číst článek

„Lékař vás sice vidí, ale neví, co vás bolí. A vy mu to neřeknete,“ potvrzuje Hana Mácová.

Oběma pacientkám hodně pomohla jejich profese: Hana Mácová je zdravotní sestra a Eva Kellerová farmaceutka.

„Původně jsme ležela na interně, pak jsem se přesunula za kolegyněmi. Takže jsem mohla zjistit, i co užívají. Kvůli diagnostice. Mohla jsem tady uplatnit svoji práci,“ říká Eva Kellerová.

Cestovka pomůže turistům z havarovaného autobusu vymoci odškodné

Číst článek

Martin Dorazín, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme