Stav znečištění ovzduší v Dillí se relativně zlepšil, kvalita vzduchu je ale stále velmi špatná

Indické hlavní město Dillí zrušilo některá výjimečná opatření zavedená počátkem listopadu kvůli masivnímu znečištění ovzduší. Hustý smog minulý týden v některých částech metropole dosahoval třicetinásobku bezpečných limitů znečištění stanovených Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a lékaři vyhlásili stav nouze

Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na smogem pokryté Dillí

Letecký pohled na smogem pokryté Dillí | Foto: Cathal McNaughton | Zdroj: Reuters

Jak v pátek informoval zpravodajský server BBC News, kvalita vzduchu v Dillí se relativně zlepšila – z „kritické“ na „velmi špatnou“. Úřady proto zrušily zákaz stavebních prací a vjezdu nákladních automobilů do města a snížily poplatky za parkování, které byly dočasně zvýšeny.

Některá omezení ale dál platí včetně odstávky velké elektrárny Badarpur na jihu Dillí a zákazu provozu cihelen a štěrkoven.

Dillí trápí smog. Úřady mají plán, problém chtějí řešit rozstřikováním vody

Číst článek

Podle agentury Reuters jsou hlavními příčinami velkého smogu v Dillí emise z automobilů, prach ze staveb a pálení zbytků zemědělských plodin. Takový stav se opakuje pravidelně, ale nyní ho zhoršilo bezvětří.

Dillí, kde žije 22 milionů lidí, označila WHO v roce 2014 za nejznečištěnější město světa. Koncentraci miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, měří mimo jiné americké velvyslanectví v indickém hlavním městě: minulý pátek ráno zaznamenalo 523 mikrogramů PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) na metr krychlový. WHO přitom udává jako bezpečnou hodnotu 25 mikrogramů na metr krychlový.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme