Stavba berlínského barokního zámku Hohenzollernů se prodraží

Minimálně o třicet milionů eur se prý prodraží nová stavba někdejší berlínského dominanty – barokního zámku Hohenzollernů. Suma se pěkně zvýšila, aniž by byl položený základní kámen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Informační středisko, kde se dozvíte vše o plánech na znovuvystavění berlínského zámku, najdete na náměstí Hausvogteiplatz | Foto: Klára Stejskalová

Nejde o pouhou kopii, do obnoveného zámku by měly být zabudovány tři ze čtyř původních barokních fasád. A vnitřní vybavení by mělo odpovídat 21. století. Jako například chlazení prostor, zasklení dvora a podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Stejskalové o znovuvybudování někdejšího barokního zámku v Berlíně v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Máme tu box, kam lidé mohou přispívat a také si mohou kupovat za 50, 150 nebo 200 eur kameny, ze kterých se bude palác stavět. Už jsme tak nashromáždili 17 milionů,“ chlubí se mi paní Rückertová ve středisku na berlínském Haupvogteiplatz, kde si člověk může prohlédnout jak model někdejšího zámku, tak fotografie nového projektu z dílny italského architekta Francesca Stelly.

Z původních 552 milionů eur jsou dnes už 582 miliony. A to ještě nemusí být zdaleka konečná částka. Ač není ještě položený základní kámen, už se vedou spory, zda se mají různá zlacení dodělat později, anebo je lepší dokončit vše najednou.

„Když si vezmete, kolik stála budova spolkového kancléřství, tak 600 milionů eur, které by to během let stálo, není tak mnoho. Myslím, že to je smysluplný projekt, země jako Německo musí investovat do kultury, do umění,“ je přesvědčený André Schmitz, který má na berlínské radnici kulturu na starosti.

První práce by měly začít v roce 2012. Na jaře se přitom zdálo, že kvůli úsporám nakonec skončí zámek u ledu. Teď to naopak vypadá, že navzdory vyšším nákladům bude mít Berlín staronovou dominantu už v roce 2019.

Plány počítají se znovuvybudováním berlínského zámku během několika příštích let | Foto: Klára Stejskalová, repro

„V každém případě je to dobrý nápad, Berlín nemá žádný střed,“ těší se už paní Flicková, která pracuje v infocentru vedle louky, na které by měl palác Hohenzollernů vyrůst.

Klára Stejskalová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme