Stavba polní nemocnice se pozdrží - chybí štěrk

Sedmá polní nemocnice, která má během pár dní vrůst v jihoirácké Basře, se potýká s problémy. Vojákům totiž chybí štěrk, kterým by v areálu pokryli bahnitou půdu. Už tři dny lékaři provizorně ošetřují tamní obyvatele v mobilní ambulanci. Štěrk je tady v jižním Iráku velkou vzácností. Naši vojáci přitom musí sehnat a navézt na plochu velikosti fotbalového hřiště zhruba metrovou vrstvu. Teprve pak mohou začít budovat hlavní kostru nemocnice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice

česká polní nemocnice | Foto: Ivo Žák, Michal Plodr

V bahnitém terénu je přitom množství podpovrchové vody. Nejdřív se měli o takovou úpravu postarat spojenci, ale z toho sešlo.Čeští vojáci proto zatím poměrně neúspěšně shánějí štěrk od místních lidí. Ti zřejmě vytušili příležitost a šponují ceny nahoru. V areálu, kde bude sedmá polní nemocnice stát proto přes noc zůstává jen asi padesátka vojáků, kteří přespávají v přilehlé vybydlené budově.

Stavbu polní nemocnice jako takové ztěžuje silný, písek zvedající vítr. Podle plánu by měla začít pracovat okolo 6. května. Lékaři a většina vojáků zatím přespávají v přízemním obdélníkovém domě, kde je asi dvacet místností okolo ústředního dvorku. V každé z nich je tři až pět lůžek krytých moskytiérami. V noci totiž oblast okupují hejna komárů. V těchto prostorách budou po dokončení polní nemocnice bydlet lékaři a velitelé. Zbytek mužstva se přestěhuje do stanů.

Čeští vojenští lékaři už ošetřili desítky Iráčanů. Mezi prvními pacienty bylo několik malých dětí například s dosud neléčenými popáleninami. Mnoho obyvatel se na zdravotníky obrátilo také s průjmy a chronickými chorobami.

V jižním Iráku chybí nejen léky a pitná voda, ale také benzín. Ceny proto stoupají a černý trh jen kvete. Desítky aut stojí hned u první benzínky za irácko-kuvajtskou hranicí v městečku Safuán. Ovšem většina řidičů nemá peníze a na většinu z nich se ani nedostane. Jednou za dva až tři dny doveze miniaturní polorozpadlá cisternička alespoň pár desítek litrů benzínu. Fronta u benzínky ožije, ale jen na chvíli. Po pár hodinách jsou nádrže zase na suchu. I přesto jsou ulice plné aut. Benzín totiž prodávají také překupníci a to přímo proti benzínkám. Má to ovšem háček. Zatímco u čerpací stanice si za jeden dolar koupíte i dva litry benzínu, překupníci chtějí hned pěti- až dvacetinásobek.

Markéta Kaclová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme