Stávka britských státních zaměstnanců by mohla ohrozit i provoz na letištích

Vládní úsporná opatření a zmrazení mezd přiměly britské státní zaměstnance k celodenní stávce. Načasování protestu, který se týká například zaměstnanců soudů, daňových úřadů nebo imigračních úředníků na letištích, není náhodné. Ministr financí George Osborne totiž dnes představí návrh rozpočtu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští turisté na newyorském letišti. Jejich let byl zrušen kvůli hurikánu Sandy.JPG

Jihokorejští turisté na newyorském letišti. Jejich let byl zrušen kvůli hurikánu Sandy.JPG | Zdroj: Reuters

Ministr s velkou pravděpodobností oznámí pokračující škrty v rozpočtech jednotlivých resortů. Jak velí tradice, přinese ministr návrh rozpočtu v proslulém červeném kufříku. Včera vláda na poslední chvíli schválila další škrty, které se mají týkat výdajů většiny ministerstev. K dosavadním mínus třem procentům přibyla další dvě procenta. V přepočtu by britská vláda měla během dvou let ušetřit 75 miliard korun.

Pro státní zaměstnance znamená vládní plán úsporných opatření dvouleté zmrazení platů a vyšší odvody na penzijní pojištění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stávce státních zaměstnanců ve Velké Británii informoval londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Kabinet se hájí tím, že zmrazení mezd zabrání rozsáhlému propouštění, vláda chce ušetřené peníze použít na velké projekty k oživení hospodářského růstu. Státní zaměstnanci sdružení v odborovém svazu PCS si naopak představují, že dostanou přilepšeno o 5 procent anebo žádají takříkajíc na ruku 1200 liber.

Odborový svaz PCS kabinetu vyčítá nulovou ochotu vyjednávat. Dnešní protest má být jen začátkem tříměsíční vlny stávek a jiných nátlakových akcí.

Doma by dnes mohlo zůstat až čtvrt milionu britských státních zaměstnanců. Kolik se jich nakonec ke stávce připojilo, zatím není jasné.

Všeobecně se předpokládá, že by se protest mohl nejvíce dotknout čekacích dob na letištích u přepážek imigračních úředníků, kde cestující beztak stráví dost času. Největší britská letiště měla dopředu na svých webech varování – ale zatím se podle zpráv od pasažérů žádná dramata nekonají.

Stejně tak se nepovažuje za dobrý nápad, jestliže se dnes někdo vydá na úřady práce nebo sociální péči. I tam by nejspíš mohla většina zaměstnanců chybět.

Jiří Hošek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme