Stávka chorvatských celníků skončila

Chorvatští celníci ukončili stávku na hranicích. Tamní vláda totiž přistoupila na jejich požadavky a slíbila jim zvýšení platů. Naproti tomu jim však odmítla zvýšit mimořádné prémie a zkrátit pracovní dobu. České řidiče by ale teď na cestě k Jadranu už neměly potkat žádné komplikace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatsko | Foto: Aleš Stiburek

Jak uvádí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu František Lutonský, chorvatští celníci stávkovali na přechodech víc než třicet hodin. Během protestu důsledně kontrolovali všechna auta a odbavení jednoho vozu se tak protahovalo až na půl hodiny. Teprve poté, co jim vláda přislíbila zvýšení platů, od protestů ustoupili. Svůj krok zdůvodnili i tím, že nechtějí brát turisty směřující k Jadranu jako rukojmí.

Stávky, která měla upozornit na to, že celníci mají jen šedesátiprocentní platy oproti ostatním státním zaměstnancům, se podle odborové centrály zúčastnilo 70 procent z nich.

Během protestu uvízlo v několikakilometrových kolonách na hranicích se Slovinskem i několik stovek českých turistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

F. Lutonský - celníci už nestávkují

Celníci původně oznámili, že stávku ukončí ještě ve čtvrtek večer. Vláda protestujícím předtím ústně slíbila, že jim v některých požadavcích vyjde vstříc. Ti ale nakonec v protestní akci pokračovali až do pátečního odpoledne.

Marika Táborská, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme