Stávka dispečerů omezí vzdušný provoz nad Evropou

Cestující by se měli připravit na značná omezení i výpadky letů. Leteckou dopravu částečně 29. ledna ochromí celoevropská stávka letových dispečerů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo Lufthansy na letišti Václava Havla | Zdroj: ČTK

Dispečeři protestují proti záměru Evropské unie sjednotit vzdušný prostor nad členskými zeměmi. Podle plánu by se měly zkrátit letové vzdálenosti a aerolinky by měly uspořit miliony eur ročně. Letecké odbory varují před bezpečnostními riziky.

Celoevropskou stávku podpoří také letoví dispečeři v Německu. Práci přeruší minimálně na hodinu. Delší přerušení práce si nemohou dovolit, protože by se tak vystavovali riziku právního postihu.

Během stávky nebudou smět přes německý vzdušný prostor létat žádná civilní letadla. Kolika letadel se stávka dotkne a jakým způsobem ovlivní provoz, zatím není jasné.

Podle německých médií půjde o stovky letů. Záležet bude na tom, v jakém rozsahu se do stávky zapojí dispečeři v dalších zemích Evropské unie.

Klára Stejskalová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme