Stávka letových dispečerů v Německu se odkládá, hrozba trvá

Němečtí cestující v letecké dopravě si mohou pro tuto chvíli oddechnout. Tamní letoví dispečeři pro dnešek svou stávku odvolali. Pokud by jim ale zemský pracovní soud v Hesensku dal v odvolacím řízení za pravdu, jsou připraveni svůj protest uskutečnit. Stávka by se mohla konat příští týden.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provoz na berlínském tetišti Tegel je normální

Provoz na berlínském tetišti Tegel je normální | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí odborového svazu leteckých dispečerů předcházel verdikt pracovního soudu ve Frankfurtu, který protest kvůli formálním chybám označil za nezákonný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji kolem stávky německých letových dispečerů informovala v Ranním Radiožurnálu zpravodajka Klára Stejskalová

Stávka měla původně začít dnes v šest hodin ráno. K jejímu odvolání došlo jen krátce před tím, než by musely být zrušeny lety z asijských destinací.

Všechna německé aerolinky měly připravený krizový scénář, chystaly na letištích odpočinkové plochy, obvolávaly cestující a snažily se měnit i časy některých letů. I když se tedy na nakonec stávka nakonec nekonala, společnostem vznikly značné náklady.

Odbory řekly, že nebudou stávkovat do konce tohoto týdne. Chtějí se nyní poradit, jak postupovat dál. I podle vyjádření soudkyně jsou ale rozpory mezi řízením letového provozu a odboráři tak hluboké, že si jen stěží lze představit v dohledné době urovnání sporu.

Odbory žádají zvýšení mezd o 6,5 procenta

Letečtí dispečeři požadují zvýšení mezd na příštích 12 měsíců o 6,5 procenta, což zaměstnavatel odmítá. V současnosti pobírají v průměru 100 tisíc eur za rok. Chtějí mít větší vliv na chod podniku.

Protest vyvolal v Německu velkou kritiku, v srpnu podle turistické asociace létá z německých letišť denně na 600 tisíc lidí, většina právě v ranních hodinách.

Spolkovému ministru dopravu dopravy Peteru Ramsauerovi se nelíbí načasování nátlakové akce. „Vybrat si k uskutečnění stávky zrovna hlavní týden, kdy lidé vyrážejí na prázdniny, to není nic jiného, než akce na hřbetech mnoha dovolenkářů,“ prohlásil ministr.

Také podle člena představenstva Lufthansy je podobný nátlak šikanováním nevinných cestujících.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme