Stávka ochromila leteckou dopravu nad Evropou

Evropští letečtí přepravci a pasažéři mají za sebou infarktový den. Letoví dispečeři ve Francii, Řecku, Portugalsku, Itálii, Španělsku a Maďarsku totiž na středu vyhlásili stávku. České aerolinie byly kvůli tomu nuceny zrušit tři lety z Prahy do Paříže a také do Lyonu. Tímto protestem však potíže zdaleka nekončí. Na čtvrtek připravují španělské odbory generální stávku, která bude mít dopad po celé Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

osamělý cestující | Foto: ČTK/AP

Evropský letecký provoz ve středu zažil krušné chvíle. Jak Radiožurnálu potvrdil Petr Bílek z České správy letišť, zavřena byla i řada dalších evropských letišť. "V Řecku by měla být letiště uzavřena od 11. hodiny do 15. hodiny, v Portugalsku od 12 do 16, v Itálii od 15. hodiny do 16. hodiny a v Maďarsku dojde k určitému omezení z důvodu uzavřeného letového provozu." V Itálii se navíc k řídícím letového provozu přidali i pracovníci veřejné dopravy. Hotové peklo čeká ve čtvrtek turisty a cestující ve Španělsku. Osmdesát procent dopravců bude stávkovat proti propouštění.

Potíže měla většina evropských letišť. Například z francouzských vzlétlo pouze každé desáté plánované letadlo. Stávkující dispečeři odmítají projekt spojeného evropského nebe, který směřuje k liberalizaci kontroly letového provozu. Obávají se dopadů privatizace, jak na úroveň kontroly, tak z důvodu ochrany pracovních míst. Ve Francii je to již třetí stávka proti spojenému evropskému nebi. Poprvé jde o konflikt v evropském měřítku. Francouzský ministr dopravy oprávněnost stávky zpochybňuje. Podle tajemníka odborového svazu francouzských letových dispečerů se prý nejedná o čistě francouzský boj proti privatizaci nebo o zachování výhod pro dispečery, jak prý tvrdí Evropská komise, nýbrž o podstatu dispečerského povolání, kterou je zajištění bezpečnosti letového provozu.

Obětí všeobecného zmatku na letištích se stali i Britové. Ti teď navíc hojně odlétají ze své ostrovní země na jih na dovolenou. Nejvíce byly postiženy lety do Francie. Společnost British Airways zrušila 122 z celkového počtu 126 obvyklých letů do Francie. Dalších 38 letů bylo zrušeno do hlavních měst několika evropských zemí. Odhady naznačují, že stávka letových dispečerů se dotkla asi 80 tisíc britských cestujících.

Projekt Evropské komise Otevřené nebe má sjednotit vzdušný prostor jednotlivých zemí unie. Jak říká jedna ze stávkujících, bojí se, že přijdou o svá místa a že ve vzduchu bude méně bezpečno. "Myslíme si, že toto opatření možná ušetří peníze, ale podle našeho názoru utrpí bezpečnost provozu, která nebude na prvním místě. Povede to spíše k větší konkurenci než k tomu, abychom spolu více spolupracovali."

Média se shodují v tom, že pracovníci v dopravě ve Francii, Itálii, Španělsku, ale také v Řecku, Portugalsku a Maďarsku si nemohli vybrat horší termín. Tisíce turistů jedou na jih na dovolenou. Do Španělska navíc míří diplomaté, úředníci a novináři na páteční a sobotní summit Evropské unie v Sevilla. Francouzská a španělská vláda vyzvaly federaci evropských letových dispečerů k odpovědnosti.

Stávka zasáhla i náš letecký provoz. Zrušeny musely být některé spoje do Paříže a Lyonu. Lety do Řecka, Portugalska a Itálie mohou mít zpoždění. Co máte dělat, pokud jste právě dnes měli letět, vysvětluje mluvčí ČSA Dan Plovajko. "Cestující bych poprosil, aby kontaktovali cestovní kancelář, která jim letenky vystavovala, nebo České aerolinie. Rezervace jim samozřejmě bude bez poplatku změněna. V případě, že už nebudou chtít letět, budou jim vráceny peníze. Aktuální informace mohou cestující najít na internetových stránkách www.csa.cz anebo na informacích na telefonním čísle 02 20104310."

Společnost cestujícím buď zdarma rezervuje náhradní lety, nebo vrací peníze v plné výši. Některé pasažéry ale tato svízelná situace zastihla už na cestě. Co s nimi bude? "Cestujícím, kteří jsou odbaveni, kteří již začali svoji cestu, tak o ty má letecká společnost povinnost se postarat. Pokud budou muset čekat v tranzitu, zajistit jim občerstvení, pití, potřebné informace, pokud bude nutné, tak samozřejmě i hotel na přespání," řekl Radiožurnálu mluvčí Plovajko.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme