Stávka ochromila nebe nad Itálií

Italskou leteckou dopravu dnes paralyzovala čtyřhodinová stávka pilotů i pozemního personálu.. Stávka sice skončila v půl páté odpoledne, situace se ale normalizuje jen pomalu. Páteční protest je součástí vlny očekávaných pěti stávek italských dopraváků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 767-300 | Foto: Boeing

Stávkovali piloti i pozemní personál z levicového odboru na protest proti vládou prosazované reformě zákoníku práce. V Římě se k nim připojili také letečtí dispečeři.

Během stávky byla všechna italská letiště poloprázdná, na zemi zůstalo 150 letadel společnosti Alitalia a lety rušily i některé další společnosti.Zaručena byla pouze povinná letecká spojení s ostrovy a mezikontinentální lety. Celkem dnes muselo odložit cestu na 27 tisíc pasažérů.

Letecká společnost Alitalia zrušila kvůli stávce také let Miláno-Praha a zpět. U dalšího letu z Prahy do Říma je pak odlet posunuý o 25 minut. České aerolinie podle mluvčího Dana Plovajka žádné lety do Itálie nerušily. Pouze na dvou linkách se předpokládalo menší zpoždění.

Situace by se měla plně normalizovat během večera. Od 27. července do 3. září se v Itálii stávkovat v dopravě nebude. Dříve - 26. července - však čeká pasažéry ještě velká generální stávka zaměstnanců železnic. Stávky ohlásili na různé červencové termíny také zaměstnanci námořní dopravy a městské veřejné dopravy.

Turisty v Itálii kromě stávky v letecké dopravě zaskočilo také uzavření stovek muzeí a archeologických vykopávek. Pracovníci památek svolali dvouhodinovou stávku na protest proti návrhu vlády převést část kulturního dědictví země do soukromých rukou.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme