Stávka ochromila život v Řecku, připojil se i soukromý sektor

Řecké odbory zahájily dvoudenní generální stávku. Protesty ochromily provoz státních podniků, bank, benzinových stanic nebo obchodů. Řekové tak chtějí dát vládě najevo, že neunesou další škrty. Za dva roky vlády socialistů se jim totiž reálné příjmy snížily nejméně o jednu čtvrtinu, nezaměstnanost se vyhoupla nad 16 procent a zkrachovalo tisíce malých firem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekové protestují proti úsporným opatřením vlády | Zdroj: Reuters

Řečtí zákonodárci začnou dnes večer hlasovat o úsporných opatřeních, která jsou podmínkou Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu pro poskytnutí další pomoci zadluženému Řecku. Nový úsporný balíček počítá například s liberalizací trhu práce.

O platech by se tak už nemuselo vyjednávat na celostátní úrovni, ale podniky by je v některých odvětvích mohly stanovit přímo po dohodě s vlastními odbory a zaměstnanci. Podle odborů to povede k výraznému snížení mezd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Řecku, kde začala dvoudenní generální stávka, přiblížila v Ranním Radiožurnálu spolupracovnice v Řecku Soňa Dorňáková Stamu.

Státní odboráři protestují proti dalšímu právě připravovanému snižování mezd a důchodů, nesouhlasí s rušením státních organizací, protože přinese vlnu propouštění.

Odboráři ze soukromého sektoru poukazují na to, že neustálé zvyšování daní z příjmů a nemovitostí přivede do chudoby miliony lidí.

Kromě stávky jsou připraveny i protestní pochody. Demonstranti se v poledne mají shromáždit na velkém protestu v centru Atén a v Soluni. Premiér Jorgos Papandreu prohlásil, že nepodlehne "vydírání" odborů a prosadí opatření, která ukážou odhodlání Řecka zachránit se.

Státní sektor už zcela ochrnul

Mnozí odboráři přerušili práci ještě před zahájením stávky. Řekové se tak už včera museli obejít například bez novin a dalších zpravodajských zdrojů. Přerušena byla také vlaková a lodní doprava. Dnes se ke stávce připojili i letoví dispečeři nebo taxikáři, z jiných sektorů pak například některé banky, pošty, obchody a pekárny a také soudci či lékaři.

„Státní sektor už zcela ochrnul. Například státní zaměstnanci ministerstva financí budou stávkovat až 8 dní. Kvůli stávce celníků lidé třeba nevědí, kde mají najít topnou naftu, ten seznam stávkujících je velice dlouhý. A důležité je, že dnes stávkuje i část soukromého sektoru,“ uvedla v Ranním Radiožurnálu spolupracovnice v Řecku Soňa Dorňáková Stamu.

Problémy jsou podle ní i v letecké dopravě, kde stávkují letoví dispečeři. Neletí ani pravidelné spoje Českých aerolinií. Na letištích je ale stávka zkrácená na 12 hodin. Obory tím chtějí omezit škody pro turistický ruch, který patří mezi hlavní zdroje řeckých příjmů.

Státní zaměstnanci chtějí dál svá privilegia

Stamu na Rádiu Česko připomněla, že za poslední dva roky vlády socialistů se příjmy většiny společnosti snížily zhruba o čtvrtinu. A to jak ve státním, tak v soukromém sektoru.

„A nový vládní balíček přináší další razantní škrty zejména ve státním sektoru, kde se bude muset propouštět. Negativně se krize státního sektoru projevuje právě i v soukromém, kde na to doplácejí nejvíce malí podnikatelé, kteří vlastně tvoří páteř řecké ekonomiky,“ přiblížila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další podrobnosti o situaci v Řecku jsme s publicistkou Soňou Dorňákovou-Stamu rozebrali také na Rádiu Česko.

Lidé ze soukromého sektoru podle Stamu ví, že Řecko musí opět šetřit, aby dostalo další část slíbené mezinárodní půjčky, bez které vládě už příští měsíc dojdou peníze. "Vědí, že například bankrot země by přinesl ještě horší situaci."

„Co se týče státních zaměstnanců, ti byli zvyklí, že léta byli jakoby státem ve státě, měli velká privilegia. A v této fázi říkají, že je nezajímá politika a chtějí si zajistit vymoženosti, které dosud měli a o které nechtějí přijít,“ dodala.

Tomáš Pavlíček, Ondřej Houska, bre, Marína Dvořáková, Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme