Stávka v Belgii zřejmě naruší summit EU jen minimálně

Belgii zasáhla v době konání mimořádného summitu Evropské unie generální stávka. Z jednání evropských lídrů mají vzejít nová pravidla rozpočtové disciplíny pro země eurozóny. Jedním z hlavních témat má být i boj s nezaměstnaností. Zatím to vypadá, že protest odborářů summit příliš nenaruší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chabé protesty odborových předáků na náměstí Roberta Schumana u sídla Rady EU | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Hlavní bruselské letiště Zaventem zatím přijímá bez problémů. Pro případ, že by se to změnilo, je připravená vojenská základna Beauvechain, vzdálená asi 30 kilometrů od Bruselu. Odtud by se pak politici zřejmě přepravovali do centra Bruselu vrtulníkem.

Čekají se totiž blokády na silnicích. Odboráři chtějí blokovat příjezdové trasy od letiště i cesty k sídlu Rady Evropské unie. Zatím ale větší zácpy na silnicích hlášeny nejsou.

Na stávku nejvíc doplácejí obyčejní Belgičané. Nejezdí žádná veřejná doprava. Mimo provoz jsou jak v Bruselu, tak i v dalších městech autobusy i vlaky. Hodně lidí proto organizovalo na internetu skupiny, které jedou do zaměstnání společně autem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Bruselu sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Žádné velká demonstrace odboráři nechystají, ohlášená je jen menší akce na náměstí Roberta Schumanna před sídlem rady EU. Už jsou tam natažené velké transparenty s nápisem ‚Nechceme Evropu úsporných opatření, chceme Evropu solidární.‘

Naplánování stávky na den summitu je záměrné. Odbory chtějí dát evropským lídrům najevo, že úspory nejsou nejlepším řešením hospodářské krize. K úsporám je podle nich potřeba zavést programy, které zmírní jejich dopady na obyčejné lidi.

Summit EU dokončí jednání o rozpočtové disciplíně, jednání ohrožuje stávka odborů

Číst článek

Ohlášené podepsání dohody o větší rozpočtové disciplíně otevře i zemím mimo eurozónu cestu na summity států platících eurem. Budou tam hrát roli pozorovatele a budou moci prezentovat své názory na opatření, která by chtěla eurozóna přijmout. Hlasovací právo ale nedostanou.

Podle smlouvy si mají její signatářské země zakotvit ve svých zákonech takzvané zlaté pravidlo, tedy udržení vyrovnaného státního rozpočtu. Jeho deficit by mohl být maximálně půl procenta HDP.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bruselském summitu a situaci v eurozóně mluvili v poledních ozvěnách dnes Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu a odborník na ústavní právo z Univerzity ve velšském Cardiffu Jiří Přibáň

Většina členských zemí čeká s podpisem smlouvy až na dokončení jejího definitivního znění. To se má dohodnout dnes. Česko chce jako jediné o přistoupení ke smlouvě uspořádat referendum.

Podle odborníka na ústavní právo z Univerzity ve velšském Cardiffu Jiřího Přibáně je základním právním problémem i pro Českou republiku, jestli by se smlouva měla posuzovat jako přenos pravomocí na evropské orgány nebo zda se jedná o běžnou hospodářskou smlouvu.

„Záleží na tom, jak bude konečné znění vypadat. Všichni právníci se snaží o to, aby se využilo stávajících mechanismů a aby se smlouva nemohla interpretovat tak, že radikálním způsobem přenáší pravomoci na evropské orgány,“ řekl Přibáň.

Belling: Pozvánka pro nečlenské země eurozóny na summity by měla být pravidlem

Číst článek

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme