Stávka v libanonské metropoli přerostla v pouliční násilí a střelbu

Odboráři svolaná stávka dnes přerostla v libanonské metropoli Bejrútu v pouliční srážky, střelbu ze samopalů a nasazení tisíců policistů a vojáků. Na mnoha místech demonstranti postavili barikády a zapalují pneumatiky a kontejnery. Sociální protest má i značně politický nádech. Vojáci totiž musejí opět bránit ve střetech mezi radikálními příznivci a odpůrci prozápadní vlády Fuáda Siniory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonská armáda v ulicích Bejrútu | Foto: AFP

Globální skok v cenách potravin těžce zasáhl i nemajetné vrstvy v Libanonu. To je spolu s požadavkem na razantní zvýšení léta stejné minimální mzdy hlavní důvod, proč odboráři svolali stávku. Demonstranti ale kromě ničení majetku také zablokovali silnici vedoucí na letiště, což zasáhlo pasažéry, kteří nemají s protesty nic společného.

Stávku podpořila i opozice, konkrétně hnutí Hizballáh, které tvrdí, že vláda zaprodává národní zájmy Američanům a Izraeli. I odborářský protest tak zapadl do vleklého konfliktu, kvůli kterému pozorovatelé už dva roky varují před možností nové občanské války v Libanonu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme