Stávka v Lufthanse za vyšší platy má trvat až do 13 hodin, zruší se stovky letů

Palubní personál německé Lufthansy začal v 5 hodin ráno ve Frankfurtu nad Mohanem stávkovat. Protest za zvýšení mezd má podle plánu odborářů trvat osm hodin. Cestující se tak musí připravit na komplikace a rušení letů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palubní personál Lufthansy ve Frankfurtu nad Mohanem stávkuje za vyšší mzdy | Zdroj: Reuters

Odbory upřesnily termín stávky na poslední chvíli, aby znemožnili Lufthanse najmout personál, který není členem odborů.

Z letového řádu vypadlo zatím 64 letů. Ve většině případů se jedná o vnitroněmecké spoje nebo lety na kratší vzdálenosti. Dálkových mezikontinentálních spojů se protest nedotkne. Palubní personál ukončí stávku ve 13 hodin.

Přesné informace, jakých letů se stávka týká, případně jaké zpoždění hrozí, najdou cestující na webových stránkách Lufthansy. Kdo při objednávání lístků uvedl svůj mobil nebo mail, obdrží informaci o svém letu přímo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podrobnostech stávky mluvila na Radiožurnálu berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

K vyhrocení situace došlo po 13 měsících neúspěšného jednání o zvýšení platů pro palubní personál. Po třech letech, kdy se mzdy nezvyšovaly, požadují nyní odbory navýšení o 5 procent.

Stávka zaměstnanců však může Lufthanse způsobit obrovské finanční škody, protože se kvůli ní zruší až stovky letů. Stávka se dotkne i jednoho příletu a odletu na Letišti Praha, říká jeho mluvčí Eva Krejčí:

„Společnost Lufthansa má na dnešek naplánováno celkem 24 letů. 12 odletů a 12 příletů. V tuto chvíli máme informaci, že bude zrušen polední přílet z Frankfurtu a následující odlet. Cestující tohoto zrušeného letu dostanou náhradní spojení. Je zapotřebí, aby všichni cestující společnosti Lufthansa sledovali internetové stránky společnosti.“

Největší německá aerolinka se vzhledem ke špatným ekonomickým výsledkům způsobených rostoucími cenami kerosinu a konkurencí nízkonákladových společností a dotovaných aerolinek z Blízkého východu, snaží snižovat náklady. Plánuje i rozsáhlé propouštění asi 3500 zaměstnanců a omezuje své investice.

Klára Stejskalová, Tereza Bartůňková, pir, Mirko Kašpar, Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme