Stávka zaměstnanců Lufthansy skončila. Zrušeno kvůli ní bylo asi 700 letů

V Německu dnes v poledne skončila stávka zaměstnanců společnosti Lufthansa. Odbory chtěly zatlačit na vedení firmy před zítřejším vyjednáváním o nových platových podmínkách pro 33 tisíc zaměstnanců hlavně technických a servisních služeb. Lufthansa musela kvůli protestu zrušit na 700 letů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem se kvůli stávce v Lufthanse tvoří od rána veliké fronty | Foto: Klára Stejskalová

Stávka začala v pět hodin ráno a týkala se většiny velkých německých letišť. Zrušeno bylo i 14 letů společnosti z pražského Letiště Václava Havla.

Letadla z Prahy už létají. „Provoz už byl obnoven. Ve 13:22 odletělo první letadlo směrem do Mnichova,“ řekl mluvčí pražského letiště Eva Krejčí.

Zatímco na německých letištích u přepážek společnosti Air Berlín panoval dopoledne čilý ruch, odbavovací terminály Lufthansy byly zavřené. Chaos přesto nepanoval. Vzhledem k časnému oznámení stávky většina cestujících na letiště nedorazila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na německých letištích informovala zpravodajka Klára Stejskalová

Odpoledne se situace zvolna vrací k normálu, i když problémy se zpožděním či výpadky se však objevují. Ve Frankfurtu, kterého se protest dotkl nejvíce, se tvoří před odbavovacími turnikety a bezpečnostními kontrolami dlouhé fronty. Ti, kteří dopoledne neodletěli, se snaží dostat alespoň do odpoledních spojů.

Odbory požadují zvýšení platů o 5,2 procenta. Návrh vedení Lufthansy na prodloužení pracovní doby o hodinu týdně a zrušení některých pracovních míst odmítají.

Jednání o nové kolektivní smlouvě bude na programu zítra. Odbory už pohrozily, že pokud neskončí nějakým přijatelným výsledkem, může se opakovat scénář z loňského léta. Tehdy stávkovaly letušky a stewardi několikrát za sebou.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme