Stávku slovenských učitelů možná paradoxně zhatí nízké platy, o které jde

Nejsou ani uhelné prázdniny, ani státní svátek, a přesto mají slovenské školy ode dneška zavřeno. Učitelé i další zaměstnanci ve školství na Slovensku začali stávkovat a nechtějí skončit, dokud jim vláda nepřidá 10 procent k platu. Rodiče tak musejí dětem hledat náhradní program. A učitelé si vlastně přejí, aby stávka rychle skončila – každé euro, o které kvůli stávce přijdou na výplatě, je totiž hodně bolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída | Foto: Lukáš Milota

„Vidím to tak na týden, že to vydržíme, déle ne,“ říká maminka, která právě odevzdala své dítě do centra volného času v Bratislavě. „Platí se jen za oběd 3 eura,“ dodává.

Centra volného času mají mimořádně otevřeno kvůli stávce nejenom v Bratislavě, ale i v dalších velkých slovenských městech.

„Máme k dispozici počítačovou místnost, výtvarný ateliér. Takže podle toho, kteří interní zaměstnanci budou s dětmi, bude činnost tematicky zaměřená,“ přestavuje připravenost jednoho z bratislavských center jeho ředitelka Ľubica Škultétyová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger mapoval průběh prvního dne stávky učitelů

Do stávky se mají zapojit asi tři čtvrtiny základních a středních škol. Nejsilnější účast se čeká na východě. Některé bratislavské školy ale nezůstávají pozadu.

„Pro mne jako pro zaměstnavatele to jsou problémy, protože je to určitá nejistota. Rodiče mi šlapou na krk, neumím jim říct, jestli to bude den, dva, tři,“ stěžuje si ředitelka jedné ze základních škol v centru Bratislavy Elena Uríčová.

Kromě učitelů mají stávkovat třeba i školníci nebo kuchařky. Ty ale berou kolem 350 eur hrubého, a tak si účast ve stávce hodně rozmýšlely. O moc lépe na tom nejsou ani mladí učitelé s nástupním platem kolem 500 eur. Za každý den stávky přijdou nejenom o kus platu, ale musí si uhradit i povinné zdravotní pojištění.

Na Slovensku začala časově neomezená stávka zaměstnanců ve školství

Číst článek

Slovenskou stávku tak možná paradoxně oslabí právě nízké platy, které chtějí stávkující zvýšit. Stávka je sice vyhlášená na dobu neurčitou, už po několika dnech ale učitelům začnou naléhavě docházet peníze.

Vojtěch Berger, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme