Stávkující dali španělské vládě měsíc na změny pracovní reformy

Španělsko ochromila generální stávka. Zapojilo se do ní téměř 80 procent pracujících. Španělské odbory znovu vyzvaly vládu, aby jednala o změnách pracovní reformy, kterou předožila přechozí levicová vláda premiéra Zapatera. Současná vláda ale nic měnit nehodlá. Protest poznamenaly incidenty, policie zatkla několik desítek demonstrantů. V celé zemi stávka zkomplikovala dopravu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrant před barcelonskou burzou

Demonstrant před barcelonskou burzou | Zdroj: ČTK

Odboráři spokojení s mohutnou účastí 77 procent pracujících dali vládě jednoměsíční lhůtu.

Chtějí, aby do prvního května vypracovala změnu pracovní reformy a zmírnila ji tak, aby se pracujícím nezdála nespravedlivá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve stalo se dnes mluvili o španělské generální stávce Ondřej Houska ze zahraniční redakce a spolupracovnice ČRo ve Spanělsku Lubica Zlochová

V minulosti podle počtu odpracovaných let mohl zaměstnanec se smlouvou na dobu neurčitou získat po propuštění odstupné ve výši až 40 měsíčních platů. Firmy se tak obávaly přijímat nové zaměstnance na neurčito. Reforma snížila odstupné na více než 30 platů, to ale odborům nestačí.

Syndikáty také pohrozily dalšími nepokoji v případě, že s nimi vláda nebude chtít jednat. Prostřednictvím ministryně práce ale přišla okamžitá odpověď: na reformě se nic měnit nebude.

Generální stávka potrvá do dnešní půlnoci. Zítra předkládá pravicový kabinet premiéra Mariana Rajoye rozpočet. Předpokládá se, že návrh rozpočtu k sociálním nepokojům ještě přispěje.

Problémem jsou hlavně banky a nezaměstnanost

Španělsko musí v roce 2012 ušetřit desítky miliard eur, aby snížilo schodek rozpočtu. Ten přesahuje 8 procent HDP. Kvůli situaci tamních bank zemi hrozí, že bude muset požádat o pomoc ze záchranného fondu eurozóny (ESM), který má začít fungovat v létě.

Španělské banky totiž v minulosti rozpůjčovaly desítky až stovky eur do nemovitostního sektoru. Lidé a firmy ale nejsou schopni půjčky splácet a v zemi je téměř milion prázdných bytů. Ceny nemovitostí tak šly dolů a na tom banky prodělají.

Španělská vláda i Brusel ale tvrdí, že pomoc není potřeba. Banky prý získají potřebných 50 miliard eur na finančních trzích. Podle ekonomů se jim to ale nepodaří a budou potřebovat dokonce víc peněz.

Španělsko ochromila generální stávka | Foto: ČTK

Radí tak bankám odepsat špatné dluhy hned a požádat o pomoc. Do ekonomiky by tak stále mohly proudit úvěry. Pokud by se tak nestalo, následoval by podle Ondřeje Housky ze zahraniční redakce Radiožurnálu hospodářský propad a firmy by se nedostaly k půjčkám.

Španělsko také trápí obrovská nezaměstnanost, která dosahuje až 23 procent, mezi mladými do 25 let nemá práci téměř každý druhý.

Ľubica Zlochová, Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme