Stávkující odboráři ochromili Evropu

Evropa dnes zažívá perný den. Život v Rakousku, Francii, ale také v Itálii ochromuje mohutná vlna protestů. Do ulic vyšly tisíce odborářů demonstrovat proti zamýšlené penzijní reformě. Nejvíce postižena je doprava, stávkuje se v závodech, na úřadech, zastavilo se i vyučování na školách a univerzitách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace odborářů | Zdroj: ČTK

Rakousko zažívá největší protesty od konce války. Odboráři různých odvětví dávají na mnoha místech najevo svůj nesouhlas s novým modelem důchodového systému, který prosazuje konzervativní vláda Wolfganga Schüssela. Podle odborů prý sníží sociální postavení důchodců. Spolková vláda však změnu stávajícího štědrého systému odůvodňuje mimo jiné nepříznivým demografickým vývojem.

V metropoli Vídni nejede veřejná doprava, po celých 24 hodin bude stát metro, v garážích zůstaly autobusy, nevyjely tramvaje. Těsno je na cyklistických stezkách, protože tisíce lidí vyměnily podzemní dráhu za kola, skútry a koloběžky.

Protesty celníků a policistů ovlivní odbavování řidičů kamionů na hranicích, volný přejezd přes ně je zajištěn pouze pro naléhavé zásilky. Nevyučuje se na většině škol ani univerzitách, zavřené zůstaly mateřské školy a pro veřejnost i úřady a vídeňská muzea.

Zatím se nedostavil očekávaný chaos v dopravě, na některých silnicích se ale vytvářejí zácpy. Odboráři zatím blokují výjezdy z dálnice na letiště Schwechat, kde probíhá protestní shromáždění zaměstnanců letiště a okolních závodů. Blokády jsou i v hlavním městě Dolního Rakouska St. Pöltenu. Lidé v zácpách ale povětšinou projevují pro tento krok odborářů proti, jak říkají, špatné a uspěchané reformě porozumění.

Stávka zatím proti očekávání zcela nezastavila železniční dopravu mezi Českou republikou a našimi jižními sousedy. Bez přerušení jezdí například osobní vlaky Českých drah v jižních Čechách z Českých Velenic do rakouského Gmündu a z Horního Dvořiště do Summerau. Osobní doprava přes hraniční přechody na Moravě je ale zastavena úplně. Část vlaků nejede vůbec a vlaky EC končí a vyjíždějí z Břeclavi.

Nefunguje letecké a vlakové spojení s Itálií, kde stávkují zaměstnanci letecké společnost Alitalia. Zrušeno je na 225 letů. Polovina ze dvou tisíc letových asistentů, kteří měli dnes nastoupit do práce poslala firmě lékařské potvrzení o nemoci. Letušky a stewardi začali se svou "bílou" stávkou v sobotu a situace se každým dnem horší. Protestují, protože Alitalia v rámci úsporných opatření snížila ze čtyř na tři počet letových asistentů v letadlech na vnitrostátních linkách.

K této ostře kritizované formě stávky se přiřadila také čtyřhodinová stávka všech italských letišť od 12. do 16. hodiny. Vláda zprostředkovala na dnešek setkání Alitalie s odbory. Tentokrát však ani jedna strana nemůže očekávat byť jen minimální pochopení od cestujících, které ponechaly napospas absolutnímu chaosu, protože stávka nebyla předem ohlášena.

Chaos zachvátil i Francii. Generální stávka začala už v noci na dnešek a potrvá až do půlnoci. Svolaly ji čtyři odborové skupiny, rovněž protestující proti návrhu reformy důchodového systému. Postižena je především doprava, proti reformě penzijního systému se ale protestuje i v dalších oblastech.

Stávkuje se v 55 městech po celé zemi, řadu z nich navíc ochromí manifestace - ta největší začne v Paříži ve 14 hodin nedaleko Severního nádraží. Nejezdí vlaky RER a rovněž řada spojů TGV byla zrušena. Některé linky metra zůstaly mimo provoz, na jiných jezdí jen každá třetí souprava.

Odborové skupiny veřejné dopravy nevyloučily, že stávka nebude omezena jen na dnešní den, ale může pokračovat celý týden v závislosti na tom, zda vláda stáhne kontroverzní návrh reformy důchodového systému.

Ve stávce pokračují i učitelé a na mnoha školách byly odloženy zkoušky. Stávku vyhlásil i syndikát novinářů. Redaktoři agentury AFP zastaví práci na pět hodin, nevyjdou ani noviny. Stávkuje i Meteo France, takže Francouzi se nedozvědí, jaké bude počasí.

Akce proti reformě čekají také Česko

Velkou nátlakovou akci proti návrhu reformy veřejných financí slibují i čeští odboráři sdružení v Asociaci samostatných odborů. Vypuknout má v centru Prahy týden po referendu o našem přistoupení k Evropské unii. Odboráři reformu považují za nepřijatelnou, protože její následky ponesou pouze zaměstnanci. Vláda by se podle nich měla naopak snažit najít nové zdroje příjmů.

Asociace samostatných odborů podle jejího předáka Bohumíra Dufka už neočekává, že vláda své stanovisko k reformě změní. Odboráři proto chtějí Prahu za několik dnů prý doslova "převrátit vzhůru nohama". Představenstvo asociace vyzvalo ke spoluúčasti i největší odborovou centrálu v zemi - Českomoravskou konfederaci odborových svazů.

Asociace sdružuje 250 tisíc členů. Patří tam i Lékařský odborový klub, který už minulý týden vyhlásil stávkovou pohotovost.

Protesty podpoří také vysokoškolské odbory. Obávají se, že reforma financí může ohrozit snižování dluhu vysokých škol, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem peněz a chybí jim přes pět miliard korun. Výzva "Počítejte s námi" olomoucké filozofické fakulty počítá s hodinovým protestem během přijímacího řízení.

Vědunka Lunardi, Jan Šmíd, Marie Woodhamsová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme