Stávky ve Francii se začínají měnit v pouliční výtržnosti

Ve Francii se dnes znovu stávkuje. Provoz na železnici je výrazně omezený, zrušena byla také řadu letů a kvůli nedostatku pohonných hmot se zavírají čerpací stanice. Množí se ale i případy rozbíjení výkladních skříní a zapalování aut. Na mnoha místech vyšli do ulic demonstranti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie. Demonstrace proti důchodové reformě.

Francie. Demonstrace proti důchodové reformě. | Zdroj: ČTK

V Paříži vyšel průvod v půl druhé z náměstí Place d’Italie a směřuje na bulvár Saint-Michel. Podle policie bylo v ulicích po celé Francii přibližně tolik lidí jako před týdnem, tedy kolem milionu, odbory mluví o třech a půl milionech, ale podle studií agentur Mediapart a AFP se reálná čísla blíží mnohem více policejním odhadům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Publicista a psycholog Martin Hybler z Limoges v odpoledních Ozvěnách dne.

„Návrh zákona, o kterém se hlasuje je výhodný pro bohaté, a my to budeme platit. Nejde jen o důchody, jsme tady proto, abychom protestovali proti sociální nespravedlnosti obecně,“ říká jedna z demonstrujících.

Největším problémem není ani tak situace v dopravě, která je omezená, ale hlavně nedostatek pohonných hmot a uzavírání čerpacích stanic. „Pumpy jsou na suchu. Já jsem načepoval ještě v sobotu, takže tak dva, tři dni můžu jezdit,“ podotkl publicista a psycholog Martin Hybler, který žije v Limoges. Stávky podle něj ale můžou mít za následek i to, že zkolabuje zásobování potravinami.

Zvítězí únava?

Problémy můžou mít i samotné firmy, kam se kvůli nedostatku pohonných hmot nedostanou zaměstnanci. „Hrozí to blokádou. Ale je možné, zvítězí únava a protesty oslabí,“ poznamenal Hybler s tím, že podpora stávkujících je ve Francii ale velká. Podle posledních průzkumů demonstranty podporuje dvaasedmdesát procent lidí.

Objevuje se také stále více a více násilných akcí provokatérů, kteří se připojují ke studentům. Problémy hlásí Marseille i předměstí Paříže Nanterre. Nehorší situace je ale v Lyonu, kde to místy připomíná už městskou válku.

Francouzská vláda chce posunout dolní hranici odchodu do důchodu ze šedesáti na dvaašedesát let. Nárok na plný důchod mají mít lidé od sedmašedesáti let, v současnosti je to od pětašedesáti let. Vláda je odhodlána reformu prosadit.

Horní komora parlamentu má o návrhu hlasovat tento týden, podle agentury AFP nejspíš ve čtvrtek večer. Stávky výrazně komplikují situaci v dopravě. Společnost Air France byla požádána, aby dnes zrušila padesát procent letů. Zrušená je například i pravidelná linka do Prahy. Stávka nicméně postihla hlavně francouzské vnitrostátní letecké spoje.

Jan Šmíd, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme