Stažení Mozartovy opery vyvolalo schůzku mezi politiky a muslimy

Jako historickou označili němečtí politici dnešní vrcholnou schůzku spolkového ministra vnitra Wolfganga Schäubleho s představiteli muslimské komunity v Německu. Tu ale ovlivnilo včerejší rozhodnutí Německé opery v Berlíně o stažení inscenace Mozartovy opery Idomeneo kvůli obavám z případného útoku muslimských radikálů na členy souboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: Jiří Hošek

Německá politická scéna od muslimské komunity požaduje aktivní spolupráci ve snaze zabránit islámským radikálům ovlivňovat mladou generaci muslimů žijících v Německu. Spolkový ministr Wolfgang Schäuble, který považuje za důležitý prvek hlavně úspěšnou integraci muslimů do německé společnosti, v této souvislosti řekl: "Existují skutečně velmi konfliktní názory, které však nechceme zamlčovat, ale vést o nich rozumný a civilizovaný dialog."

Konflikty může například vyvolat ministrův požadavek o zavedení kázání v mešitách a muslimských náboženských spolcích výlučně v němčině. Německé úřady také plánují zavést pro muslimské žáky vyučování islámu na německých školách. Obě opatření mají zabránit příchodu radikálních muslimských duchovních ze zahraničí do Německa.

Vrcholnou schůzku ovlivnilo včerejší, podle mnohých pozorovatelů unáhlené, rozhodnutí šéfky Německé opery v Berlíně stáhnout moderní inscenaci Mozartovy opery Idomeneo, ve které přijde o hlavu kromě dalších představitelů světových náboženství i prorok Mohamed.

Šéfka Německé opery Kirsten Harmsová chce stáhnutím díla zabránit případnému útoku na herce souboru nebo na publikum. Spolková kancléřka Merkelová a další němečtí představitelé politického a kulturního života však stáhnutí opery z repertoáru kritizují a varují před "ustupováním před muslimskými radikály kvůli obavám z jejich reakce".

Alexandr Kurtanský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme