Stažení z Debalceva přineslo zbytečné oběti, tvrdí ukrajinští vojáci

Ukrajinští vojáci nesouhlasí s tím, že ústup z Debalceva byl plánovaným stažením, jak to označil prezident Petro Porošenko. Delbacevskou kapsu opustilo za ostřelování povstaleckých sil několik tisíc ukrajinských vojáků, s sebou odváželi i mnoho mrtvých a zraněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při bojích v Debalcevu zemřelo přes 40 lidí a na 200 jich je zraněných | Zdroj: Reuters

Přestože ukrajinský prezident Petro Porošenko vojákům poděkoval za hrdinství a ztrátu Debalceva nazval plánovaným stažením, mnozí vojáci si myslí, že to byl prostě průlom z obklíčení, který přinesl zbytečné oběti.

Jejich oficiální počet není známý, ale podle lékařů v nedalekém Arťomovsku jde o více než 40 mrtvých a téměř dvě stě zraněných. Mezi nimi jsou příslušníci řádné armády, dobrovolnických oddílů, policejních a zvláštních sil.

Zatím se nepotvrdilo, že by mezi oběťmi nebo stahujícími se vojáky byli cizinci, bojující po boku Ukrajinců, jak o tom psala ruská média.

Ukrajinský prezident chce do země pozvat vojska OSN. Kvůli porážce jednotek v Debalcevu chce také vytvořit válečný kabinet a pozměnit zákon o válečném stavu. Novela má podle Porošenka reagovat na aktuální podmínky v zemi:

„Musíme se na obranu země dobře připravit. Změny v zákoně o válečném stavu zahrnují naše zkušenosti a specifika téhle hybridní války, která se proti nám vede už několik měsíců.“

Vojenská situace na východě Ukrajiny (18. února 2015) | Foto: ČTK

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme