Švédský premier Löfven podruhé odstoupí z funkce. Ohrožoval sociální model, tvrdí levice

Švédský premiér Stefan Löfven v neděli oznámil, že v listopadu podá demisi. Chce svému nástupci umožnit, aby se připravil na volby, které budou příští rok. Informovala o tom agentura Agence France-Presse. Podpora vládnoucích sociálních demokratů klesla na minimum od počátku pandemie, vyplývá z průzkumu agentury Sifo.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédský premiér Stefan Löfven.

Letos v červnu už jednou z funkce odstoupil poté, co mu jako prvnímu švédskému premiérovi parlament vyslovil nedůvěru | Foto: TT News Agency/Henrik Montgomery | Zdroj: Reuters

„Na listopadovém sjezdu odstoupím z funkce předsedy strany, a tím pádem i z funkce premiéra,” oznámil Löfven.

Švédský premiér rezignoval, předčasné volby ale nepodpořil. Očekává se, že bude jednat o nové vládě

Číst článek

Premiérem je od roku 2014. Letos v červnu už jednou z funkce odstoupil poté, co mu jako prvnímu švédskému premiérovi parlament vyslovil nedůvěru.

Jeho vláda tehdy neustála spor s Levicovou stranou o deregulaci nájemného u nově postavených bytů.

Ta podle Levicové strany ohrožuje švédský sociální model. Již dříve strana kritizovala také vládní návrh, který vedl k uvolnění podmínek propuštění ze zaměstnání.

O několik dní později byl Löfven opět zvolen do čela nově utvořeného kabinetu. Od té doby však podpora sociálních demokratů klesá a dosáhla minima od března 2020.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme