Stěhování amerického velvyslanectví do Jeruzaléma se odkládá, rozhodl Trump

Prezident Donald Trump dnes odložil přesun amerického velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. S odvoláním na americké úřady o tom informovaly agentury Reuters a AP. Trump, který sliboval přesunutí ambasády během své loňské předvolební kampaně, podepsal doložku k zákonu, která odsouvá stěhování nejméně o dalšího půl roku. Podle Bílého domu tak chtěl prezident zvýšit šance na dosažení míru mezi Izraelci a Palestinci. Izrael vyjádřil zklamání z Trumpova rozhodnutí, Jordánsko ho naopak přivítalo.

Washington/Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald J. Trump | Zdroj: Reuters

Kongres USA schválil přesun ambasády v Izraeli do "hlavního města" Jeruzaléma již v říjnu 1995. Zastupitelský úřad se měl přestěhovat do 31. května 1999. Od té doby ale všichni američtí prezidenti - Bill Clinton, George Bush mladší i Barack Obama - každých šest měsíců podepisují odklad platnosti zákona. Dnes tak v poslední možný den učinil poprvé i Trump. Lhůta pro podpis by vypršela o dnešní půlnoci washingtonského času (v pátek 6:00 SELČ).

Prezident má nadále v úmyslu velvyslanectví do Jeruzaléma přesunout, nyní se ale rozhodl, že ho ponechá v Tel Avivu, aby co nejvíce zvýšil šanci na dosažení mírové dohody mezi Palestinci a Izraelci, vysvětlil Trumpův dnešní krok Bílý dům. "Otázkou není, zda k tomu kroku dojde, ale jen kdy," uvedl prezidentův mluvčí Sean Spicer. Odložení rozhodnutí o šest měsíců by podle něj nemělo být vnímáno jako ustoupení od "silné podpory Izraele".

Trumpův předvolební slib, že velvyslanectví konečně přesune, vyvolal loni značné pobouření hlavně mezi představiteli Palestiny a některých arabských zemí. Postavení Jeruzaléma je totiž jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Přesun úřadu podporuje mimo jiné i nový americký velvyslanec v Izraeli David Friedman.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjádřil z dalšího odkladu přesunu ambasády do Jeruzaléma zklamání. "I když je Izrael zklamaný, že se nyní velvyslanectví nebude přesouvat, oceňujeme dnešní výraz přátelství prezidenta Trumpa k Izraeli a jeho závazek, že velvyslanectví přesune v budoucnu," uvedl v prohlášení Netanjahu. Stálou pozicí Izraele podle něj je, že by měl být americký zastupitelský úřad, stejně jako velvyslanectví všech dalších zemí, v "našem věčném hlavním městě" Jeruzalémě.

Izraelský ministr Juval Steinic, blízký Netanjahuův spolupracovník, rozhodnutí USA kritizoval. Washington podle něj podlehl arabskému tlaku. "Myslím, že je načase, abychom ukončili tuto frašku. Všichni uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Když sem Trump přijede, jede do Jeruzaléma, ne do Tel Avivu," řekl. Na námitku, že Trump slíbil, že přesune ambasádu později, Steinic uvedl: "Doufám, že se to stane dřív, než přijde Mesiáš."

Palestinci naopak Trumpův dnešní krok přivítali. Rozhodnutí podle mluvčího prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse "posílí šanci na dosažení míru".Správně se americký prezident rozhodl i podle Jordánska, které má hlavní slovo ve správě posvátných muslimských míst ve východním Jeruzalémě. Přesunem ambasády by podle blízkovýchodního království USA překročily "červenou linii" a to by přineslo nárůst extremismu.

Izrael obsadil východní Jeruzalém v roce 1967 během takzvané šestidenní války, celý Jeruzalém pak prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Mezinárodní společenství tento krok nikdy neuznalo. Palestinci východní část města považují za budoucí hlavní město svého státu.

Naprostá většina zemí včetně České republiky má právě kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma ambasádu v Tel Avivu. Některé z nich mají ale v Jeruzalémě své konzuláty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme