Stejná hra jako na Ukrajině. Moskva navrhla Syřanům ústavu, kterou zřejmě nikdo neschválí

Rusko předložilo znepřáteleným stranám syrského konfliktu návrh nové syrské ústavy. Seznámilo je s ním před týdnem na jednání v hlavním městě Kazachstánu Astaně, píše ruský novinář Leonid Beršidskij na serveru Bloomberg View. Třebaže ústavu zřejmě všichni odmítnou, tento krok Kremlu poněkud osvětluje jeho cíle v Sýrii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad | Foto: Wikimedia Commons, Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Fabio Rodrigues Pozzebom / ABr

Syrská opozice Rusy upozornila hned v Astaně, že nestojí o zahraniční návrhy syrských zákonů. Ministr zahraničí Sergej Lavrov je ale ujistil, že Moskva chce jen nabídnout nějaký podklad k debatě. Povstalcům přesto připadají všechny návrhy Ruska podezřelé.

Vládce střežený parlamentem?

Ruská státní agentura RIA Novosti zveřejnila detaily navrhované ústavy. Kromě hezky znějících, ale bezvýznamných klauzulí, zakazujících například účast armády ve vládě, omezuje návrh prezidentský mandát na sedm let a pouhá dvě funkční období. To by umožňovalo Asadovi zůstat u moci ještě 14 let. Vládl by společně s parlamentem, který by však nemohl rozpustit a jehož zákonodárci by ho mohli odvolat z funkce, jmenovat nejvyšší představitele a soudce a rozhodovat o válce a míru.

Turecko, Rusko a Írán 'využijí svého vlivu', společně budou dohlížet na příměří v Sýrii

Číst článek

Putin ale dobře ví, jak ústavou posílený parlament zkrotit. Ten ruský zobe Kremlu z ruky už déle než deset let, píše Beršidskij. Jak dodává, jediným ústupkem povstalcům, který ruský návrh připouští, je poměrné zastoupení etnických a náboženských skupin ve vládě.

Kdyby Syřané ruský plán přijali, byli by na tom v řadě ohledů lépe než Rusové. Jejich prezident se volí na šest let a dva mandáty za sebou, ale po pauze může kandidovat znovu. Syrský text s ničím takovým nepočítá. Rusy připravená ústava také povyšuje mezinárodní smlouvy nad syrské zákony, ale sama Moskva od této praxe upustila. Ruský ústavní soud před dvěma lety v rozporu s mezinárodními závazky rozhodl, že Kreml nemusí vždycky respektovat verdikty Evropského soudu pro lidská práva.

Vzpomínka na Ukrajinu

Putin už před dvěma lety navrhl ústavu Ukrajině, kterou kyjevské vládě předložili proruští separatisté. Byla koncipována tak, aby ji Kyjev odmítl a svět usoudil, že problém na Ukrajině nepředstavuje Rusko. Teď Putin hraje stejnou hru znovu. Pro rychlé řešení války v Sýrii to nevěstí nic dobrého, soudí Leonid Beršidskij na serveru Bloomberg View.

PODPORA Z AMERIKY
- Mezinárodní koalice vedená USA vůbec poprvé dodala skupinám bojujícím proti radikálům v Sýrii obrněná auta, oznámil v úterý mluvčí těchto skupin, které si říkají Demokratické síly Sýrie (SDF). SDF dostala obrněná auta a vozy určené k přemísťování bojovníků před čtyřmi pěti dny, řekl Silo. "Ačkoli jich nebylo moc, je to důkaz ochoty k větší podpoře. Dříve jsme pomoc v takové formě neměli, mohli jsme dostat jen lehké zbraně a munici. Ze strany nového amerického vedení jsou to známky ochoty k nové pomoci pro naše jednotky," řekl Silo.
- SDF bojují proti radikálům z Islámského státu a vznikly v roce 2015 na popud USA. Mají až 25 000 členů, jejich hlavní složkou jsou kurdské milice YPG a stojí za nimi mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy. SDF od loňska bojují proti IS v provincii Rakka, která je syrskou baštou Islámského státu.
- ČTK -

Syrští povstalci s ruským návrhem ústavy nesouhlasí a Asadova vláda k ní má „výhrady“, dodává server Hlasu Ameriky. Podle rebelů si musí Syřané napsat takový dokument sami. Zklamání dali najevo i syrští Kurdové. Návrh sice vypouští slovo „arabská“ z oficiálního názvu Syrské republiky, ale nepřináší jim vytouženou federaci, třebaže pro ně navrhuje větší administrativní svobodu.

Nespokojení Kurdové

Ruský návrh je pro Kurdy neuspokojivý, prohlásil Sálih Muslim, jeden z předsedů Strany demokratické unie (PYD), která vládne v kurdské severosyrské enklávě Rožava. Podle kurdského serveru ARA News nesplňuje očekávání, která Kurdové Rusům podrobně popsali na dřívější schůzce na jejich základně v Sýrii.

Návrh nicméně uznává kurdštinu jako jeden z oficiálních jazyků nové Sýrie, doplňuje další kurdský server Rudaw. I když nenavrhuje federaci, předpokládá regionální parlamenty a regionální suverenitu.

O nutnosti ruský návrh přijmout přesvědčoval ministr zahraničí Lavrov v pátek v Moskvě představitele kurdské PYD. Do Astany pozváni nebyli kvůli odporu Turecka. Lavrov po schůzce bez bližších podrobností oznámil, že plánované pokračování rozhovorů o syrském konfliktu v Ženevě se odkládá až na konec února.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme