Zpívala donbaským separatistům, teď přijela do Náhorního Karabachu. ‚Kočky vědí, kam se schovat,‘ říká

Ve válce múzy nemlčí, pokusila se dokázat populární ruská zpěvačka Julia Čičerinová. Vystoupila v Náhorním Karabachu, ale neobešlo se to bez smrtelně nebezpečných situací. Jedna ji potkala už cestou do hlavního města neuznané republiky Stěpanakertu, další pak už přímo v něm, kdy musela uprchnout do krytu, kde se setkala se zvláštním zpravodajem Českého rozhlasu v Náhorním Karabachu.

Stěpanakert (Náhorní Karabach) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Stěpanakertu teď nefungují telefony a internet jenom občas v některém z hotelů. S kolegou Alexandrem z ruského listu RBK jsme spojení se světem našli v hotelu Armenia, ale klid na práci netrval dlouho. Po chvíli zavyla siréna a my utíkali do sklepa.

Do hotelu z náměstí přiběhla v neprůstřelné vestě a helmě i známá ruská zpěvačka Julia Čičerinová, která přiletěla z Moskvy podpořit morálku vojáků na frontě, jak to ostatně dřív dělala i v Donbasu. Písničku Jsme na první linii složila pro tamní proruské separatisty. Zpívá se v ní: „Nemáme kam ustupovat, protože toto je naše země.“

Text teď našel uplatnění i v Náhorním Karabachu a Čičerinové vystoupení v zákopech určitě zajistí další popularitu.

Reportáž z krytu v Náhorním Karabachu. ‚Nechci, aby moji vnuci zůstali bez otců jako já,‘ říká Arménka

Číst článek

Už cestou od arménské hranice do Stěpanakertu ale ruskou zpěvačku a jejího manžela zaskočila válka. Do tehdy ještě relativně bezpečného Lačinského koridoru dopadla ázerbájdžánská raketa, která měla zničit most a odříznout tím Náhorní Karabach od Arménie.

„Nejdřív byl výbuch, potom něco letělo, pak letecký poplach kvůli dronům a pak jsem viděla díru v mostu a nad vesnicí ještě cosi létalo. Prakticky jsme se neměli kam schovat. Vyhnali nás z auta, abychom nevybuchli i s ním. Schovala jsem se v přístřešku kiosku u cesty a tam byla kočka, a jak vím, tak kočky a psi vždycky vědí nejlíp, kam se schovat. Takže mě zachránila zrzavá kočka. No, spíš to byl kocour,“ popsala Radiožurnálu.

Neklidnou noc strávila zpěvačka Čičerinová obložená ze všech stran neprůstřelnými vestami. Té noci naštěstí nebyly potřeba.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme