Poslední sbohem Stephenu Hawkingovi. Astrofyzikův popel uloží ve Westminsterském opatství

Na pět set lidí se v britské Cambridgi rozloučilo s astrofyzikem Stephenem Hawkingem. Smuteční proslov pronesl také herec Eddie Redmayne, který za ztvárnění slavného vědce ve filmu Teorie všeho dostal Oscara. Samotné rozloučení s fyzikem, který přes 50 let bojoval s amyotrofickou laterální sklerózou, bylo soukromé.

Fotočlánek Cambridge Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev se Stephenem Hawkingem před kostelním vstupem | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Mezi smutečními řečníky byli kromě Redmayna také Hawkingův syn Robert, britská fyzička a Hawkingova bývalá studentka Fay Dowkerová či astrofyzik Martin Rees.

Zvon cambridgského univerzitního kostela na Hawkingovu počest odbil 76krát – jednou za každý rok jeho života.

Jeho popel bude v červnu uložený ve Westminsterském opatství v Londýně.

Odborník na kosmologii a kvantovou gravitaci zemřel před dvěma týdny.

Stephen Hawking byl považován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina a svými poznatky o vzniku vesmíru, o Velkém třesku a černých dírách výrazně přispěl k rozvoji lidského poznání.

Své znalosti předával i široké veřejnosti, vysoce ceněná je především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času.

Lékaři mu v jednadvaceti letech - po diagnostikování amyotrofické laterální sklerózy (ALS), která napadá nervový systém a způsobuje postupné ochrnutí celého těla - dávali dva roky života.

Navzdory všem prognózám se však dožil pokročilého věku. Byl však paralyzován a kvůli tracheotomii přišel o hlas.

vjb, tof, pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme