Telefonát Trumpa se Zelenským: druhý stěžovatel z prostředí tajných služeb promluvil

Právní zástupce takzvaného whistleblowera, jehož stížnost rozpoutala proces ústavní žaloby proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, uvedl, že zastupuje dalšího stěžovatele z prostředí tajných služeb. Právník Mark Zaid to sdělil televizi ABC News. Jeho nový klient prý má „informace z první ruky“ o některých bodech původní stížnosti a již hovořil s generálním inspektorem amerických tajných služeb Michaelem Atkinsonem.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump na tiskové konferenci při summitu G20.

Prezident Spojených států amerických Donald Trump. | Foto: dam | Zdroj: Reuters

Snaha opozičních demokratů o sesazení Trumpa z prezidentské funkce skrze ústavní žalobu (tzv. impeachment) se opírá o informace o červencovém telefonátu mezi americkým prezidentem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Sněmovna reprezentantů žádá o další dokumenty spojené s Trumpovým telefonátem se Zelenským

Číst článek

Na ten v srpnu ve stížnosti upozornil neznámý pracovník zpravodajských služeb, podle kterého Trump vyvíjel na Zelenského nátlak, aby Ukrajina vyšetřovala jeho politického rivala Joea Bidena a jeho syna Huntera. Podle stěžovatele následovala snaha Bílého domu informace o telefonátu co nejvíce odsunout do pozadí a ztížit přístup k jeho přepisu.

Stížnost vycházela z informací převzatých od několika zaměstnanců Bílého domu a prezident Trump ji označuje za „totálně nepřesnou“. Nový whistleblower s informacemi z první ruky by podle médií mohl oslabit prezidentovu obranu vůči obviněním ze zneužití funkce.

O možné nové stížnosti z prostředí tajných služeb v pátek psal deník The New York Times. Zaid řekl, že neví, zda se tento článek týkal druhého whistleblowera, kterého zastupuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme