Stíhačka spadla na přehlídce do davu, mrtvých jsou desítky

V obrovskou krvavou tragédii se v sobotu před polednem změnila letecká přehlídka u západoukrajinského Lvova. Pád vojenské stíhačky Su-27 do davu diváků zabil nejméně 83 lidí, dalších až 115 utrpělo zranění. Stav mnoha z nich je kritický a oběti budou ještě nejspíš přibývat. Jedná se o největší tragédii svého druhu v dějinách, která počtem mrtvých předčila i katastrofu na americké základně v německém Ramsteinu v roce 1988.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letoun Su-27 | Foto: ČTK/AP

Stroj byl před pádem ve vzduchu asi jen dvě minuty. Třicetitunová nadzvuková stíhačka v malé výšce křídlem zavadila o stromy a vystavené letadla na ploše letiště a po dopadu na zem explodovala. Podle svědků se oba piloti stíhačky, kteří údajně patřili ke zkušeným armádním letcům, stihli těsně před tragédií katapultovat a nehodu přežili. Na zemi však zůstaly desítky těl. Mezi oběťmi je mnoho dětí.

Informace o možných příčinách leteckého neštěstí se zatím rozcházejí. Podle ukrajinského ministerstva obrany nehodu zavinilo selhání motorů. Jiný zdroj s odvoláním na odčité svědky uvedl, že piloti pravděpodobně nezvládli jeden z prvků vysoké pilotáže a stroj v příliš malé výšce zachytil křídlem o tribunu.

Su-27 se řítí k zemi | Foto: ČTK/AP

Ukrajinský prezident Leonid Kučma okamžitě přerušil dovolenou na Krymu a odletěl do Lvova. Ministr obrany vytvořil zvláštní komisi, které nařídil vyšetřit příčiny neštěstí. Ruský prezident Vladimir Putin zaslal Kučmovi soustrastný telegram. Přehlídka se konala při příležitosti šedesátého výročí vzniku 14. sboru ukrajinského letectva a přihlíželo jí několik tisíc lidí.

Bývalý vojenský pilot Vítězslav Nohejl, kterého Radiožurnál v souvislosti se sobotní událostí oslovil, poukázal na to, že i v tak kritické situaci možná mohli piloti tragédii zabránit. "Při leteckých dnech se létá na mezních režimech a ukazuje se, co letoun umí. Pokud nedošlo k nějakému neřízenému pádu chybou pilotů, mohli piloti počkat až do posledního okamžiku s katapultáží, protože u tohoto typu sedaček se lze katapultovat těsně nad zemí," vysvětlil.

Ukrajinské neštěstí zaujme mezi nehodami na leteckých přehlídkách smutné prvenství. Havárie při těchto akcích ale nejsou ničím výjimečným. Dosud nejvíce lidí, celkem 70, zahynulo v srpnu 1988 na americké základně v německém Ramsteinu při nehodě tří letounů. Osm diváků a pilot nepřežili havárii u belgického Ostende v červenci 1997, když se letadlo zřítilo na stan Červeného kříže nedaleko tribuny.

Většinou však nehody na přehlídkách končí pouze smrtí pilotů. V červenci 1993 se v americkém státe New Hampshire srazil s letadlem parašutista, výsledkem byli tři mrtví. Život tří pilotů si vyžádala nehoda stejného počtu strojů při oslavách nedaleko Mexika v září 1995. O necelý rok později našli v troskách stroje z druhé světové války smrt oba členové posádky. V červnu 2001 zahynuli tři piloti při leteckém mítinku v anglickém hrabství Kent. Poslední nehoda se stala letos v červnu, nedaleko francouzského Nancy se zřítil italský stroj a jeho pilot zemřel.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Bohdan Kopčák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme