Narušení britského vzdušného prostoru: dvě stíhačky vzlétly kvůli ruským bombardérům

Dvě britské stíhačky vzlétly ze základny ve Skotsku v rámci ochrany vzdušného prostoru království. K britskému pobřeží se přiblížily dva ruské dálkové bombardéry. Informoval o tom web listu The Daily Mail a zprávu pak potvrdilo i britské ministerstvo obrany. Podle Londýna ruské stroje pronikly do britského vzdušného prostoru. Moskva to popřela.

Londýn/Moskva (Aktualizováno: 21:25 27. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská stíhačka | Foto: Wikimedia Commons

Britské ministerstvo obrany upřesnilo, že stíhací stroje Typhoon startovaly z letecké základny Lossiemouth na severoskotském pobřeží a poté se v pořádku vrátily z mise.

O typu ruských informovala s odvoláním na ruské ministerstvo obrany agentura TASS, podle níž dva stroje Tu-22M3 podnikly plánovaný let nad neutrálními vodami Barentsova a Norského moře v souladu s mezinárodními předpisy o využívání vzdušného prostoru.

„Nebyly porušeny hranice jiných států," citovala agentura z prohlášení tiskové služby ruského ministerstva.

Stíhací stroje Typhoon doprovázelo tankovací letadlo Airbus Voyager KC3, u kterého si mohou v případě potřeby doplnit palivo ve vzduchu, aby mohly zásah prodloužit podle potřeby. Airbus odstartoval z letecké základny Brize Norton nedaleko Leicesteru v centrální Anglii.

Severoatlantická aliance zaznamenává manévry ruského letectva v blízkosti vzdušného prostoru členských států NATO často. Incidenty zesílily po okupaci ukrajinského Krymu ruskou armádou, která zvýšila napětí mezi Moskvou a aliancí.

Britské letouny startovaly proti ruským strojům například letos v únoru. Letěly ze základny ve východní Anglii naproti dvěma ruským bombardérům, které se nebezpečně přiblížily k britskému vzdušnému prostoru. Do vzdušného prostoru Británie ale ruské stroje nepronikly.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme