Polsko poskytne Ukrajině stíhačky jenom s podporou NATO. Podle Kuleby ale země stroje dostane

Polsko je připravené Ukrajině poskytnout k obraně proti ruské invazi stíhačky MiG-29, ale jen pokud bude v této podpoře součástí širší koalice zemí v Severoatlantické alianci (NATO). V sobotu to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, který tak zopakoval již známé polské stanovisko, informovala agentura Reuters. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ale považuje za jisté, že jeho země nakonec od spojenců dostane stíhačky.

Mnichov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhací letoun Mig-29

Stíhací letoun Mig-29 | Zdroj: Profimedia

Polsko poprvé nabídlo, že stíhací letouny MiG-29 Ukrajině poskytne už v prvních týdnech invaze. Polské ministerstvo zahraničí 8. března 2022 oznámilo, že je připravené přemístit všechny své stíhačky sovětské konstrukce MiG-29 na americkou základnu Ramstein v Německu, odkud by prostřednictvím NATO byly předány Ukrajině.

Dodávky tanků Leopard na Ukrajinu podle Německa váznou. Na vině je často špatný stav strojů

Číst článek

Návrh tehdy zavrhnul Bílý dům s tím, že by šlo o „vysoce riskantní krok“. V prvních týdnech invaze se vojenská pomoc západních zemí pro Ukrajinu omezovala především na munici, ruční zbraně a jiné vojenské vybavení.

Nyní, o téměř rok později, kdy západní státy Kyjevu přislíbily dodání moderních bojových tanků, je debata o poskytnutí stíhacích letounů ukrajinské armádě napříč NATO živější. Stále pokročilejší vojenské pomoci se dožaduje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který i na základě západních zpravodajských informací očekává novou ruskou ofenzivu s větším využitím ruského letectva.

Polsko je nicméně připravené stíhačky poskytnout jen v součinnosti s NATO a bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby i například německý ministr obrany Boris Pistorius ve svých prohlášeních v uplynulých dnech dali najevo, že dodávka stíhaček Kyjevu je předmětem diskuse, není však v dohledné době v plánu.

Dodávky kazetové munice

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba i přes vydaná prohlášení považuje za jisté, že jeho země nakonec od spojenců dostane stíhačky na obranu proti ruské invazi.

Expert: Západní tanky zasáhnou do bojů na Ukrajině až na jaře. Teď záleží na výsledku ruské ofenzivy

Číst článek

„Dovolím si tvrdit, že Ukrajina letadla dostane, je to otázka času a postupu,“ řekl na tiskové konferenci v Mnichově Kuleba. Některé západní státy už jeho zemi přislíbily tanky či střely dlouhého doletu, s dodávkami stíhaček ale váhají. Kyjev na dodávky těchto i dalších zbraní opakovaně apeluje i kvůli očekávané jarní ofenzivě Ruska.

Na mnichovské bezpečnostní konferenci Kuleba podle agentury DPA také vyzval k dodávkám kazetové munice Ukrajině. Uvedl, že Ukrajina nepodepsala dohodu o jejím zákazu, a proto by vše bylo právně v pořádku. Slíbil také, že by ji jeho země nasadila jen proti ruským silám, které tak podle něj činí opakovaně.

Kazetová munice označuje rakety a bomby, které nad cíl vynesou kontejner obsahující řadu menších pum. Ty se po otevření kontejneru uvolní a dopadnou na poměrně velký prostor na zemi. Často se využívají k likvidaci živé síly nepřítele.

V roce 2008 byla podepsána úmluva o zákazu kazetové munice, k níž se připojilo i Česko. Země jako Rusko, USA nebo Čína ji ale nepodepsaly.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba žádá i dodávky kazetové munice | Zdroj: Profimedia

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme