Stíhání Ivana Lexy bylo zastaveno

Trestní stíhání bývalého ředitele slovenské tajné služby Ivana Lexy v případu únosu prezidentova syna do Rakouska bylo zastaveno. Mnozí slovenští politici to považují za výsměch demokracii. Okresní soud v Bratislavě se odvolává na amnestie bývalého premiéra Mečiara, které na tento skutek uvalil poté, co převzal kompetence chybějící hlavy státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Verdiktem soudu je podle bratislavské zpravodajky ČRo 1 - Radiožunálu Renaty Havranové zklamán i bývalý prezident Michal Kováč. I když tento krok nechtěl příliš komentovat, připustil, že takto si spravedlnost nepředstavoval. O šoku hovoří řada koaličních poslanců, kteří tvrdí, že Mečiar amnestií zneužil nejen tehdejší prezidentské pravomoce, ale i právo. Křesťanští demokraté už oznámili, že se v parlamentu znovu pokusí prosadit ústavní zákon, který by skandální amnestie zrušil. Jeho přijetí loni paradoxně zabránila vládní SDL.

Spokojen s výsledkem je Lexův obhájce. Útěk bývalého ředitele tajné služby do zahraničí označil za vynucenou politickou emigraci. Prokurátor se proti zastavení stíhání odvolal ke krajskému soudu. Odborníci ale tvrdí, že k potrestání bývalých prominentů chybí vůle.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme