Stíhání Ivana Lexy bylo zastaveno

Trestní stíhání bývalého ředitele slovenské tajné služby Ivana Lexy v případu únosu prezidentova syna do Rakouska bylo zastaveno. Mnozí slovenští politici to považují za výsměch demokracii. Okresní soud v Bratislavě se odvolává na amnestie bývalého premiéra Mečiara, které na tento skutek uvalil poté, co převzal kompetence chybějící hlavy státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Verdiktem soudu je podle bratislavské zpravodajky ČRo 1 - Radiožunálu Renaty Havranové zklamán i bývalý prezident Michal Kováč. I když tento krok nechtěl příliš komentovat, připustil, že takto si spravedlnost nepředstavoval. O šoku hovoří řada koaličních poslanců, kteří tvrdí, že Mečiar amnestií zneužil nejen tehdejší prezidentské pravomoce, ale i právo. Křesťanští demokraté už oznámili, že se v parlamentu znovu pokusí prosadit ústavní zákon, který by skandální amnestie zrušil. Jeho přijetí loni paradoxně zabránila vládní SDL.

Spokojen s výsledkem je Lexův obhájce. Útěk bývalého ředitele tajné služby do zahraničí označil za vynucenou politickou emigraci. Prokurátor se proti zastavení stíhání odvolal ke krajskému soudu. Odborníci ale tvrdí, že k potrestání bývalých prominentů chybí vůle.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme