Profitujete z mého příběhu, ale na mě ohled neberete, kritizuje Amanda Knoxová tvůrce filmu Stillwater

Amanda Knoxová na sociálních sítích vystoupila proti novému hollywoodskému dramatu Stillwater, který se volně inspiruje případem vraždy z roku 2007, za nějž si tehdy 20letá Američanka a její přítel Raffaele Sollecito odseděli čtyři roky v italském vězení, než je soud definitivně osvobodil. Knoxová v sérii příspěvků viní tvůrce filmu, že z ní dělají přímou účastnici zločinu, a podporují tak štvavý mediální obraz, který ji už roky pronásleduje.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo Amanda Knoxová na snímku z června 2019, kdy se v italské Modeně účastnila konference věnované trestnímu soudnictví. Vpravo Matt Damon ve snímku Stillwater

Vlevo Amanda Knoxová na snímku z června 2019, kdy se v italské Modeně účastnila konference věnované trestnímu soudnictví. Vpravo Matt Damon ve snímku Stillwater | Foto: Guglielmo Mangiapane / Focus Features | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Hlavní roli ve filmu Stillwater ztvárnil Matt Damon. Zahrál si amerického stavebního dělníka, který se vydává do Francie poté, co je v Marseille zadržena jeho dcera (Abigail Breslinová) pro obvinění z vraždy své milenky.

V eseji zveřejněné na platformě Medium Knoxová píše, že filmaři v čele s režisérem Tomem McCarthym „využili její příběh bez toho, aby brali ohled na ni nebo její reputaci“. Podle ní je postava Breslinové „přibarvená“, aby působila jako přímá účastnice zločinu, která nejenže udržuje milostný vztah s obětí, ale navíc ve snímku údajně žádá vraha, aby se jí zbavil.

„Co to podle vás udělá s mou pověstí? Do dnešního dne mě viní z toho, že něco tajím, že jsem do případu nějak zapojená, i když jsem nezasadila vražednou ránu,“ píše Knoxová.

„Tím, že z adaptace skutečného příběhu vymazává roli, kterou sehrály italské úřady na mém křivém odsouzení, nebo fakt, že jsem s vraždou neměla nic společného, režisér McCarthy posiluje bulvárem tlačený obraz mé viny a nedůvěryhodnosti.“

Tvůrci filmu se nijak netají tím, že byl námět k Stillwater inspirovaný vraždou britské studentky Meredith Kercherové, se kterou Knoxová sdílela byt během svého zahraničního pobytu v italské Perugii, píše deník The Guardian.

Knoxová uznává, že filmaři neměli povinnost s ní scénář před natáčením jakkoli konzultovat. Tím, jak ho uchopili, nicméně podle ní dál podrývají její charakter a zkreslují její účast na celé kauze.

„Naháněli mě fotografové bulváru, můj příběh a trauma bylo donekonečna zneužito a já byla obviněna z toho, že jako ‚mediální děvka‘ obracím pozornost od památky Meredith Kercherové,“ popisuje Knoxová, jaký měla mnohaletá soudní tahanice a její pokrytí v médiích dopad na její život. 

Snímek Stillwater minulý týden vstoupil do amerických kin. Svou světovou premiéru si ale odbyl už na začátku měsíce na filmovém festivalu v Cannes, kde si vysloužil víceméně pozitivní reakce.

Producent filmu, společnost Focus Features, ani režisér McCarthy, který stojí mimo jiné za oscarovým Spotlightem, podle BBC zatím na slova Knoxové ani dotazy médií nereagovali.

McCarthy ale už předtím v rozhovoru pro Vanity Fair uvedl, že chtěl spíše než příběh mladé americké studentky a jejího uvěznění sledovat příběh za tím: to, jak se s podobnou tragédií vyrovnává její rodina a blízcí. Poznamenal přitom, že závěr filmu není inspirován skutečnými událostmi, pouze se odvíjel od požadavků scénáře.

KAUZA AMANDY KNOXOVÉ

V listopadu 2007 bylo ve studentském bytě v italské Perugii nalezeno tělo Britky Meredith Kercherové. Polonahá v krvi s podříznutým hrdlem a čtyřmi desítkami bodných ran ležela ve své ložnici. Policie o několik dní později zadržela její spolubydlící, Američanku Amandu Knoxovou, a jejího tehdejšího přítele Raffaela Sollecita. V souvislosti s vraždou byl zatčen i Rudy Guede, imigrant z Pobřeží slonoviny.

Prokuratura při soudních projednáváních hovořila o tom, že 21letá studentka zemřela zřejmě v důsledku nepovedené sexuální hry, která se jejím účastníkům vymkla z rukou. To ale nakonec jeden ze soudů odmítl a přiklonil se k tomu, že za smrtí mladé ženy stála hádka, která vygradovala až k sexuálnímu napadení a vraždě.

Američanka a její někdejší přítel Sollecito tvrdili, že nebyli v době vraždy v bytě a že si z oné noci nic nepamatují, protože byli pod vlivem marihuany a alkoholu. Na těle Kercherové a v jejím pokoji se podle soudních záznamů našly biologické stopy Guedeho, a nikoli Knoxové a Sollecita. Přesto byli oba v roce 2009 odsouzeni za vraždu.

Celou kauzu provázely letité soudní tahanice. Do USA se Knoxová vrátila v roce 2011 po prvním osvobozujícím rozsudku. V rodném Seattlu posléze dokončila studia a vydala knížku o svém případu. Později pracovala pro různá média a začala se věnovat činnosti ve prospěch nespravedlivě obviněných. V roce 2016 streamingová služba Netflix uvedla dokument o případě nazvaný Amanda Knoxová.

Italský nejvyšší soud Američanku definitivně osvobodil v roce 2015. Tehdy se nechala slyšet, že se do země už nikdy dobrovolně nevrátí. Nakonec o čtyři roky později přicestovala do Modeny, aby na konferenci věnované trestnímu soudnictví promluvila o justičních omylech a o tom, jak novináři pokrývají případy podobné tomu jejímu.

Zdroj: ČTK

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme