Stížnost na kontroverzní film Fitna u soudu neuspěla

Soud v Haagu odmítl stížnost Nizozemské islámské federace na urážlivost filmu Fitna extrémně pravicového poslance Geerta Wilderse. Člen nizozemské parlamentu má podle soudu právo tímto způsobem rozpoutat veřejnou debatu, ačkoli se obsah jeho filmu může zdát urážlivý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geert Wilders | Foto: AFP

Přirovnání Koránu k Hitlerově knize Mein Kampf a označení proroka Mohameda za barbara nebylo podle haagského soudu protiprávní. Soudci došli k názoru, že ačkoli byly Wildersovy záběry ve filmu provokativní, nemohly vyvolat nenávist a násilí vůči muslimům.

Duchovní muslimské komunity v Nizozemsku mají ale jiný názor. "Byli jsme z toho smutní. Muslimové se nesnaží ponižovat nic, co je někomu jinému svaté. Skoro milion muslimů v této zemi ten film zranil. Takové filmy nemají na společnost pozitivní vliv. Nepomáhá to našemu vzájemnému soužití," řekl českému rozhlasu imám největší Fatiho mešity v Amsterdamu Mehmet Yurek.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme