Stížnost na zásah proti flotile plující do Gazy míří do Haagu

Izrael zásah proti flotile plující do Gazy se má dnes dostat na stůl Mezinárodního trestního soudu. Izraelci v květnu při razii v mezinárodních vodách zabili devět tureckých aktivistů, kteří chtěli spolu se stovkami dalších prolomit izraelskou blokádu palestinské Gazy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova trestního tribunálu v Haagu

Budova trestního tribunálu v Haagu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Incident už se po několika liniích vyšetřuje. Příbuzní zabitých se teď ale chtějí ještě domáhat spravedlnosti u mezinárodní justice sídlící v Haagu. Už dnes tam chtějí oficiálně předat podklady k případnému postihu Izraele.

Izrael se k úmluvě o Mezinárodním trestním soudu nepřipojil. Aktivisté a pozůstalí ale doufají, že soud kauzu přesto přijme. Poukazují na to, že krvavý zásah se odehrál proti Turkům, v mezinárodních vodách a na lodi Mavi Marmara plující pod vlajkou Komorských ostrovů.

Izrael uvádí, že když jeho vojáci obsadili loď s aktivisty, dostali se do ohrožení vlastního života a museli střílet. Pozůstalí naopak tvrdí, že smrt některých Turků byla podle pitevní zprávy obyčejnou popravou. Incident mezitím vyšetřuje nezávislý tým OSN a také samotný Izrael.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme