VIDEO: Německá starostka si odmítla podat ruku s pravicovými extremisty. Zažalovali ji

Přes sedmdesát tisíc zhlédnutí nasbíralo od června video, na kterém si starostka německého Eisenachu odmítá potřást rukou s novými členy městské rady – představiteli krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD). Jeden z nich nyní Katju Wolfovou kvůli tomu žaluje. Obecní zákony spolkového státu Durynsko totiž vyžadují, aby všichni členové městské rady „svědomitě plnili své povinnosti skrze podání ruky“.

Tento článek je více než rok starý.

Eisenach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patrick Wischke nepožaduje, aby byla starostka propuštěna, ani po ní nechce finanční náhradu. Přeje si pouze, aby ji soud přiměl, aby mu potřásla rukou, uvádí server TheLocal.de.

Wischke byl v minulosti obviněn z bombového útoku na prodejnu kebabu. Policie ho také zadržela kvůli podezření ze sexuálního zneužívání dítěte. I přesto v regionu zůstává vlivným politikem. V květnových volbách ho dokonce podporovalo kolem 10 procent voličů.

Po vlně kritiky byl z vedení západoněmecké obce sesazen člen neonacistické NPD

Číst článek

„Pan Wieschke je každým coulem rasistický, protiústavní pravicový radikál,“ prohlásila Wolfová v rozhovoru pro deník Der Spiegel. Členka německé Levice věří, že je právo na její straně a že by bylo protiústavní nutit ji potřást rukou někomu Wieschkeho přesvědčení.

„Proč bych měla mít fyzický kontakt s někým takovým?“ říká s tím, že by chtěla mít možnost sama se rozhodnout, komu poblahopřeje podáním ruky. „Nechci se dotýkat určitých lidí, zejména ne v oficiálním kontextu. Proto jsem panu Wieschkemu nikdy ruku nepodala – a doufám, že mě k tomu ani žádný soud nepřinutí.“

Wolfová si odmítla potřást rukou s představiteli NPD poprvé už v roce 2014. Wieschkeho stížnost tehdy odložil soud s tím, že šlo o případ „zásadního rozdílu v názorech“.

Tentokrát ale soud ve Výmaru rozhodl, že k podání ruky mezi členy městské rady existuje „jasná a nezaměnitelná“ právní povinnost. Wolfová se proto odvolala ke Spolkovému správnímu soudu.

Tvrdí, že má – spolu se všemi Němci – povinnost neuposlechnout nespravedlivé zákony a postavit se proti normalizaci neonacistické přítomnosti v městské radě či kdekoli jinde ve společnosti.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme