Stížnost proti Facebooku může změnit způsob výměny dat mezi EU a USA

Soudní dvůr Evropské unie dnes možná otevře cestu k velkým změnám v ochraně osobních údajů. Vynese rozsudek v případu Rakušana Maxe Schremse. Ten už řadu let bojuje proti tomu, jak sociální síť Facebook nakládá s osobními daty svých uživatelů. A proti tomu, jak snadno se tato data dostávají z Evropy do Spojených států. Jeho kritiku podpořil i skandál americké tajné služby NSA, která pro svůj sledovací program využívala data velkých IT společností včetně Facebooku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebookem a dalšími sítěmi se dlouhodobě zabývá Evropská komise

Facebookem a dalšími sítěmi se dlouhodobě zabývá Evropská komise | Zdroj: Reuters

Před pár lety si rakouský student Max Schrems nechal od Facebooku poslat všechna data, která o něm sociální síť nashromáždila. Přišlo mu přes 1200 stránek textu, včetně řady údajů, které už tam dávno neměly být, protože je sám smazal.

Od té doby podal Schrems na Facebook několik žalob, včetně jedné hromadné u vídeňského soudu. Stížnost, o které dnes rozhodne Soudní dvůr Evropské unie, směřuje proti Facebooku v Irsku, kde má firma své evropské sídlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stížnost rakouského mladíka proti Facebooku může změnit způsob výměny dat mezi USA a EU. Případ sleduje Vojtěch Berger ze zahraniční redakce

Jak Schrems vysvětlil, irský úřad pro ochranu osobních údajů původně odmítl jeho stížnost posoudit, protože transfery osobních dat do Spojených států jsou z pohledu Evropské unie bezpečné a nevyžadují zvláštní schválení.

Od roku 2000 totiž Evropské unii stačí, když se americká firma na začátku zaregistruje a slíbí, že s osobními údaji bude nakládat podle nejvyšších standardů tak jako v EU. Podle Schremse má ale americká ochrana dat k evropským standardům daleko.

Soudní dvůr EU by dnes mohl potvrdit dva týdny staré stanovisko svého generálního advokáta, podle kterého je dosavadní praxe možná neplatná, protože v USA ochranu osobních údajů z Evropy nikdo dost nekontroluje. V budoucnu by tedy každý takový datový transfer potřeboval povolení evropských úřadů.

To by mohlo zahltit úřady pro ochranu osobních údajů v Evropě a ztížit podnikání evropským firmám, které často spoléhají na velkokapacitní datová uložiště v USA. Ke svým údajům by se totiž nemohly dostat tak snadno jako teď.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme