Sto dní vlády Porošenka: Ideální to není, ale mohlo být hůř, říkají Ukrajinci

Ukrajinský prezident Petro Porošenko je přesně 100 dnů ve funkci. Jeho vládu hodnotí Ukrajinci různě. Pro jedny hlavně přiblížil zemi západu, pro druhé ale nedostatečně podporuje armádu na východu země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko na jednání Evropské rady v Bruselu | Zdroj: Reuters

Na kyjevském Majdanu je malý stánek. Za 100 hřiven si tady za zvuku vlasteneckých skladeb můžete koupit hřebík a ten potom zatlouct do ozdobného štítu.

Tou stovkou hřiven - v přepočtu asi 135 korunami - podpoříte ukrajinské jednotky, které se snaží obnovit kontrolu nad východní částí země. Tuto občanskou iniciativu založil Serjoža, příjmení říct nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajinský prezident Petro Porošenko je 100 dnů ve funkci. Co si o něm myslí Ukrajinci? V Kyjevě to zjišťoval zpravodaj Vít Pohanka

Je vlastenec a chce pomoct Ukrajině. V hodnocení prezidenta Porošenka a jeho působení ve funkci je ale opatrný. Nejdřív váhá a pak říká, že to mohlo být horší. Ukrajina čelí tlaku Ruska a ukrajinský prezident dělá, co může.

Za největší diplomatický úspěch Petra Porošenka je většinou považovaný podpis asociační dohody s Evropskou unií koncem června. Má přiblížit Ukrajinu západu. Ale na paní Annu, která na Majdanu prodává vlasteneckou literaturu, to zjevně velký dojem nenechalo.

Ukrajinci na Majdanu. Paní Anna prodává na Majdanu vlasteneckou literaturu | Foto: Vít Pohanka

Ji zajímá hlavně to, jak si ukrajinský stát vede na východě země. A prezident Porošenko prý zatím nedokázal dostatečně posílit vojáky, kteří tam mají bránit vlast. Mnoho jich na frontě zahynulo a podle paní Anny to bylo právě proto, že neměli podporu Kyjeva.

O kousek dál ale narazíte na skupinu mladých studentů a ti mluví úplně jinak. Vladislav a Vitalij Porošenkovu politiku oceňují. Přivedl Ukrajinu blíž k Evropě a to je pro ně důležité. Diana si nicméně stěžuje na zanedbání sociální politiky, která podle ní znevýhodňuje důchodce a studenty.

„Mohl by a snad i dokáže udělat víc pro naši zemi, pomoci lidem, kteří to potřebují,“ říká Diana a Nasťa doplňuje: „Chci, aby Ukrajina byla v Evropě.“ Prezident Porošenko není ani pro ni ideální hlavou státu. Ale přibližuje ji západu. To je pro Nasťu hlavní, a proto je s prezidentem Porošenkem mírně spokojená.

Ukrajinci na Majdanu | Foto: Vít Pohanka

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme